• Odbierz prezent
Rynek długu oraz obawa przed wzrostem inflacji budzą niepokój na giełdowych parkietach

Wiele wskazuje na to, że impulsem do korekty na giełdach nie stanie się pogarszająca się sytuacja pandemiczna, lecz zachowanie się rynku długu. Od kilkunastu dni głównym tematem rozważań inwestorów jest spadek cen obligacji skarbowych, czyli wzrost ich rentowności. Zasadnicza obawa polega na tym, że kapitał zacznie przepływać z akcji w kierunku papierów dłużnych, które stają się coraz bardziej atrakcyjne. Taki scenariusz nie jest jednak wcale przesądzony. Wzrost rentowności obligacji można interpretować na różne sposoby.

Jednym z nich jest obawa przed wzrostem inflacji,

a co za tym idzie, z możliwością wcześniejszej niż się oczekuje zmiany polityki pieniężnej, głównie przez amerykańską rezerwę federalną. To interpretacja niekorzystna dla rynku akcji. Ale jest też druga, w myśl której rosnąca inflacja byłaby dowodem na powrót ożywienia w globalnej gospodarce, a na taki scenariusz rynek akcji powinien reagować pozytywnie. Która z wersji interpretacji zwycięży, trudno przewidzieć. Wszystko jednak wskazuje na to, że jeśli dojdzie do spadków na giełdach, będzie to tylko korekta w tendencji wzrostowej, a nie jej trwałe odwrócenie.

Poważniejsze pogorszenie się giełdowej koniunktury mogłoby zostać spowodowane jedynie przez załamanie się wiary w poprawę sytuacji w gospodarce

Mimo niekorzystnych sygnałów, dotyczących przebiegu pandemii, w tym roku taki rozwój wypadków nam raczej nie grozi. Z kolei prognozy, zakładające mniejszą dynamikę wzrostu gospodarczego na przyszły rok pozwalają się spodziewać, że polityka głównych banków centralnych nadal będzie wspierać rynki ryzykownych aktywów.


Michał Stanek

Absolwent Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej. Od 1999 roku związany z rynkiem finansowym. Karierę rozpoczynał w renomowanych towarzystwach ubezpieczeniowych, powszechnym towarzystwie emerytalnym oraz departamentach Private Banking i Wealth Management międzynarodowych banków komercyjnych. Bogate doświadczenie biznesowe zdobył pełniąc m. in. funkcję dyrektora Regionalnego w AXA TFI S.A., a także dyrektora Sprzedaży i Rozwoju Sieci, a następnie dyrektora ds. Komunikacji Inwestycyjnej w AgioFunds TFI S.A. Obecnie prezes zarządu w Q Value sp. z o.o. Uznany trener i wykładowca, specjalizujący się w tematyce finansowej. Autor wielu publikacji w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk