• Odbierz prezent
Rynek długu: negatywne perspektywy dla SPW w krótkoterminowym odniesieniu po opinii TSUE
fot. freepik.com

W ubiegłym tygodniu rentowności SPW kontynuowały wzrost, np. 10latka osłabiła się o 35pb w skali ubiegłego tygodnia. Trudno jednak powiedzieć na ile jest to efekt obawo konsekwencje opinii TSUE, a na ile osłabienia na rynkach bazowych i niskiej płynności w kraju.

 

Rynek długu: negatywne perspektywy dla SPW w krótkoterminowym odniesieniu po opinii TSUE - 1

 

Nadal postrzegamy krótkoterminowe perspektywy SPW jako negatywne. Nawet jeżeli rynek będzie ignorował potencjalne skutki opinii TSUE, to pozostaje perspektywa późniejszych obniżek stóp w głównych gospodarkach, szczególnie USA. Także publikowane w tym tygodniu dane ze strefy euro (PMI) powinny raczej wspierać wzrosty dochodowości np. Bunda i w ślad za tym, krajowego długu. Dokłada się do tego generalnie wysoka podaż krajowego długu w lutym i marcu. Odbywający się w tym tygodniu przetarg można traktować jako test na ile inwestorzy są skłonni do zakupów wobec niepewności związanej z TSUE. Spodziewamy się także, raczej po wyższej stronie, zaskoczeń publikowanymi w tym tygodniu danymi z kraju, co powinno hamować oczekiwania na jakiekolwiek obniżki stóp NBP w tym roku.

 

Rynek długu: negatywne perspektywy dla SPW w krótkoterminowym odniesieniu po opinii TSUE - 2

 

W marcu spodziewamy się stromienia krzywej SPW. Dane z kraju powinny wspierać scenariusz szybkiej dezinflacji. Także sytuacja podażowa jest niekorzystna. Dokładają się do tego ryzyka związane z TSUE. Przecenę SPW traktujemy jednak jako przejściową. Wielu inwestorów czeka na spadek cen obligacji, aby pokryć swoje krótkie pozycje w POLGBs lub zwiększyć portfele obligacji, w oczekiwaniu na spadek inflacji w trakcie roku. Globalna dezinflacja cały czas wspiera oczekiwania na obniżki stóp procentowych w 2poł23 na rynkach bazowych i podobny ruch w kraju. To czynniki, które ograniczą wzrost rentowności, nawet w przypadku niekorzystnego wpływu wyroku TSUE na rynek długu.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk