• Odbierz prezent
Rynek długu – Nadal duże ryzyko osłabienia
fot. pexels.com

Na bazowych rynkach bazowych ubiegły tydzień upłynął w miarę spokojnie. Wzrosty rentowności wyhamowały m.in. wobec nie najlepszej sytuacji na rynkach akcji, czy obaw związanych z wyborami we Francji. Na rynku krajowego długu dominowały jednak wzrosty rentowności, po sporej korekcie / umocnieniu SPW w okolicach świąt nie ma już śladu. Wycenom długu nadal ciążą oczekiwania na dalsze podwyżki stóp NBP oraz niejasna polityka podażowa MF.

W naszej ocenie ryzyko dalszego wzrostu rentowe mości SPW jest wysokie. Publikowane na koniec tygodnia dane o inflacji z Polski powinny wspierać scenariusz dalszych podwyżek stóp NBP, wycenom prawdopodobnie nie pomoże też sytuacja na rynkach bazowych. Ryzyko polityczne we Francji znikło, a ostatnie komentarze z EBC sugerują, że także w Europie w tym roku dojdzie do podwyżek stóp, choć w dużo mniejszej skali niż w USA.

Rynek długu – Nadal duże ryzyko osłabienia - 1

Także w dłuższym horyzoncie sytuacja gospodarcza w Polce powinna sprzyjać wzrostom rentowności na całej krzywej. Utrzymanie ekspansji fiskalnej nie wskazuje, aby poluzowanie polityki NBP mogło być w ogóle możliwe w przyszłym roku. Dokłada się do tego niejasna perspektywa podaży SPW, m.in. wobec przeciągającego się konfliktu z UE i koniecznością lokalnego prefinansowania inwestycji.

Niekorzystna powinna również pozostać sytuacja na rynkach bazowych. Podwyżki stóp Fed są już w dużym stopniu w cenach. Rynek czeka jednak szok płynnościowy, gdy redukcję swojego bilansu rozpocznie Fed, a EBC wygasi swoje programy skupu.

Rynek długu – Nadal duże ryzyko osłabienia - 2


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk