• Odbierz prezent
Rynek cynku - jak inwestować i spekulować na cynku, kontrakty terminowe (futures) i kontrakty różnicowe (CFD) na metal przemysłowy
fot. freepik.com

Spekulacja na rynku cynku - jakie mamy możliwości tradingowe i co warto wiedzieć, zanim się za to zabierzemy?

 

 

 

Handel na rynku cynku - co warto wiedzieć o tym metalu przemysłowym?

Zaczynamy kolejny odcinek naszej serii CFD od A do Z, której partnerem jest Dom Maklerski XTB i która jest poświęcona lewarowanym instrumentom pochodnym. W tym odcinku rzucimy okiem na możliwości tradingowe, jakie dają nam derywaty na dość egzotyczny z punktu widzenia przeciętnego spekulanta rynek cynku. Zanim jednak przejdę do samych kontraktów, które dają nam ekspozycję z dźwignią i oczywiście możliwością rozgrywania zarówno wzrostów, jak i spadków, opowiem kilka słów o fundamentach tego rynku. Są to bowiem elementarne kwestie, bez których lepiej nie zabierać się za spekulację na rynku cynku.

Cynk jest metalem przemysłowym wykorzystywanym w wielu branżach, głównie w formie stopów z aluminium, miedzią czy magnezem. Najszerzej produkowanym stopem cynku jest mosiądz, czyli połączenie miedzi i cynku, które cechuje się wysoką odpornością na korozję i łatwością w odlewaniu.

Cynk wykorzystuje się przede wszystkim do galwanizacji i cynkowania ogniowego stali, co ma na celu ochronę przed korozją. Stal ocynkowana i galwanizowana jest szeroko wykorzystywana w wielu gałęziach przemysłu, od maszynowego, przez stoczniowy, zbrojeniowy, budowlany, aż po motoryzacyjny czy nawet urządzenia gospodarstwa domowego.

Cynk wykorzystuje się też w ogniwach i bateriach, zarówno alkalicznych, jak też cynkowo-węglowych.

Tlenek cynku jest natomiast wykorzystywany chociażby w procesie wulkanizacji do produkcji opon. Oprócz tego stosuje się go w produkcji kosmetyków (głównie dermatologicznych), jako stabilizator w procesie produkcji gumy i niektórych tworzyw sztucznych, a także do produkcji farb i lakierów (również w formie siarczku cynku).

Globalne wydobycie cynku w 2020 roku wyniosło lekko ponad 12 mln ton (co było 6% spadkiem w stosunku do 2019 roku), a w zeszłym roku było to 12,8 mln ton. Wg prognoz wydobycie będzie rosło w tempie ponad 2% rocznie, osiągając 13,9 mln ton w 2025 roku.

Bezapelacyjnie największym producentem cynku są Chiny (ponad 4,2 mln ton w 2021 roku), na drugim miejscu jest Peru z wydobyciem ponad 1,6 mln ton, a tuż za nim Australia (1,3 mln ton). Poniżej miliona ton cynku rocznie produkują m.in. Indie, USA, Meksyk czy Boliwia. 

W ciągu ostatniego roku ceny cynku wzrosły z 2800 dolarów do ponad 4300 USD, zbliżając się do historycznego szczytu cenowego z końca 2006 roku. Ostatnie dynamiczne wzrosty są oczywiście pokłosiem post pandemicznego odrodzenia popytu na surowiec, który jest przecież wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, tam gdzie stal. Nie bez znaczenia pozostały też ograniczenia produkcji w Peru, Meksyku i Boliwii, spowodowane m.in. pracami konserwacyjnymi, czy zwiększenie restrykcji środowiskowych związanych z produkcją cynku w Chinach, która odpowiada za jedną trzecią całkowitej podaży surowca. Wzrost notowań cynku był też spowodowany rosnącymi kosztami wydobycia i produkcji, spowodowanymi wzrostem cen surowców energetycznych. W październiku zeszłego roku spółka Nyrstar, największy producent cynku w Europie, zapowiedział ok 50% cięcia w produkcji na terenie UE, również z powodu rekordowo wysokich cen uprawnień do emisji (EUA). Na ostatnie wzrosty powyżej 4000 USD za tonę miała też oczywiście wpływ rosyjska inwazja na Ukrainę.

Zobacz także: Europejskie certyfikaty praw do emisji EUA - czy da się na nich spekulować z dźwignią? Jak zarabiać na systemie EU-ETS?

 

Kontrakty terminowe na cynk - gdzie handlować?

Benchmarkiem dla notowań cynku jest oczywiście LME, czyli Londyńska Giełda Metali. Znajdziemy tam kontrakty terminowe oznaczone tickerem ZS. Jest to tzw. “duży futures” z fizyczną dostawą instrumentu bazowego, przeznaczony dla inwestorów instytucjonalnych. Dla mniejszych traderów przeznaczony jest futures Mini oznaczony tickerem MZ. Jego mnożnik to 5 ton cynku (a nie 25, jak w dużym kontrakcie) i jest on rozliczany gotówkowo, a nie fizycznie.

Przy założeniu, że 1 tona cynku jest wyceniana na 4200 dolarów, wartość nominalna kontraktu to 21 000 dolarów. Zakładając minimalny depozyt zabezpieczający na poziomie 7,5%, najmniejszą pozycję (o wolumenie 1 kontraktu) otworzymy z depozytem 1575 USD, czyli lekko ponad 6705 złotych, nie wliczając w to kosztów transakcyjnych.

Zobacz także: Aluminium - kontrakty terminowe i różnicowe na rynek metali przemysłowych

 

Kontrakty różnicowe na cynk - CFD, specyfikacja, warunki handlu

Jeśli natomiast chodzi o kontrakty różnicowe na rynek cynku, to znajdziemy je w zasadzie u brokerów CFD z poszerzoną ofertą instrumentów surowcowych. Nie jest to najbardziej płynny i popularny rynek, więc trzeba liczyć się z tym, że wybór będzie ograniczony, a spready (również na futuresach) dość wysokie.

Maksymalna dźwignia na kontraktach na cynk to 10:1, czyli 10% depozytu zabezpieczającego. Sama specyfikacja CFD-ków może być natomiast różna u poszczególnych brokerów. 

W przypadku platformy xStation 5 od XTB, kontrakty na cynk znajdziemy pod anglojęzyczną nazwą ZINC. Wartość lota wynosi aż 50 ton instrumentu bazowego, czyli jest dwukrotnie wyższa niż w dużym futuresie na LME. W przypadku CFD możemy oczywiście otwierać pozycje o wolumenie niższym niż 1 lot, aż do 1/100, czyli 1 mikro lota. I na slajdzie widzisz depozyt zabezpieczający właśnie dla transakcji o najniższym możliwym wolumenie przy cenie cynku na poziomie 4200 USD - niecałe 895 PLN.

Oczywiście, otwierając pozycję na CFD na cynk musisz liczyć się z relatywnie wysokimi spreadami i ujemnymi punktami swapowymi przy pozycji długiej i krótkiej, jeśli nie rozgrywasz pozycji intradayowo.

Zobacz także: Jak handlować na rynku platyny z dźwignią i możliwością obstawiania wzrostów i spadków? Futures i CFD na platynę 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk