• Odbierz prezent
Rynek akcji – walory Mabionu jednym z piątkowych liderów wzrostów. Akcje JSW zanurkowały
fot. Materiał własny

Pierwsza sesja lipca zakończyła się lekkimi wzrostami na Wall Street – indeks S&P 500 zyskał 1,1%, Nasdaq podrożał o 0,9%. W Europie kluczowe indeksy jedynie symbolicznie zmieniły swoją wartość. Dziś na azjatyckiej sesji nie ma większych zmian i panują mieszane nastroje, wśród liderów wzrostów znajduje się japoński indeks Nikkei 225 (+0,9%).

Wśród najważniejszych dzisiejszych danych makro znajdzie się odczyt inflacji PPI w strefie euro oraz publikacja indeksu Sentix. Ze względu na Dzień Niepodległości giełdy w USA pozostaną dziś zamknięte.

 

 

Piątkowy odczyt krajowej inflacji CPI wypadł minimalnie powyżej oczekiwań (+15,6% wobec konsensusu na poziomie +15,5%). Wysoka inflacja i w rezultacie znaczące podnoszenie stóp procentowych nie sprzyjają gospodarce, piątkowy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu w Polsce spadł do 44,4 pkt., wobec 48,5 pkt. w maju, na rynku oczekiwano spadku do 47,5 pkt., tak słaby odczyt zapowiada obniżenie aktywności w krajowym przemyśle.

Rynek akcji – walory Mabionu jednym z piątkowych liderów wzrostów. Akcje JSW zanurkowały  - 1

Krajowe indeksy w piątek nie zmieniły istotnie swojej wartości, na poziomie poszczególnych spółek zaszły jednak interesujące zmiany. W indeksie WIG20 (-0,4%) zdecydowanie najsłabszym walorem było JSW (-10%) – spółka została również liderem obrotów na GPW (117 mln zł). W piątek akcjonariusze spółki zdecydowali o przeznaczeniu całego zysku za 2021 rok na kapitał zapasowy, zgodnie z rekomendacją zarządu. Drugim najsłabszym walorem na sesji był KGHM (-4%), a liderem wzrostów w indeksie został mBank (+4,1%).

W indeksie mWIG40 (-0,1%) największe zmiany odnotował Mabion (+12,9%) i Benefit Systems (+8,8%), który wrócił powyżej 500 zł, okrągłego poziomu wsparcia, które zostało naruszone w II połowie czerwca.

W indeksie sWIG80 (+0,5%) walory 4 spółek znacząco odstawały od reszty, dwucyfrową dynamikę wzrostu odnotowało: Molecure (+13,8%), Ryvu (+13%), Biomed-Lublin (+10,3%) i BNP Paribas (+10,1%). Na podium znalazły się spółki biotechnologiczne, dwie z nich, Molecure i Ryvu, otrzymały rekomendację „kupuj” od Noble Securities w raporcie z 28 czerwca.

Z pozostałych spółek:

Przychody LiveChat w I kw. roku obrotowego 2022/23, zakończonym w czerwcu, wyniosły 15,2 mln USD (+16,8% r/r).


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk