• Odbierz prezent
Rynek akcji: w indeksie WIG20 zniżkowała większość walorów, w tym najmocniej akcje Allegro oraz Grupa Kęty
fot. Materiał własny

W poniedziałek, podczas nieobecności Amerykanów, indeksy w Europie zniżkowały, a liderem spadków został niemiecki DAX (-2,2%). Dziś w Azji lekko przeważają wzrosty, najmocniej, o przeszło 1%, zyskują chińskie spółki wyrażone indeksem SSE Composite. Notowania kontraktów terminowych na kluczowe indeksy rynków rozwiniętych oscylują w granicach wczorajszych zamknięć.

Wśród najważniejszych publikacji danych makro znajdziemy dziś odczyty indeksów PMI i ISM dla usług w USA. Sojusznicy OPEC+ podjęli wczoraj decyzję o ograniczeniu wydobycia ropy naftowej o 100 tys. baryłek dziennie, jest to jedynie symboliczne działanie, w II części dnia ceny ropy lekko spadły - cena ropy WTI zatrzymała się poniżej poziomu 90 USD za baryłkę. W temacie gazu – wciąż nieczynny pozostaje Nord Stream 1 – Reuters podaje, że wicedyrektor rosyjskiego Gazpromu Witalij Markełow oznajmił, że przesył gazu nie będzie tak długo wznowiony, dopóki Siemens Energy nie naprawi usterki. Siemens zaprzecza jednak, że zlecono mu takie zadanie i podkreśla, że taką usterkę można naprawić na miejscu. W reakcji na możliwie nieuzasadnione wstrzymanie przesyłu październikowe kontrakty na europejski gaz Dutch TTF drożały wczoraj nawet o 30%.

Na krajowym rynku obroty wyniosły jedynie 663 mln zł, w indeksie WIG20 572 mln zł, co uwidacznia wpływ obchodzonego święta w USA na pozostałe rynki. Dziś po powrocie Amerykanów po długim weekendzie można spodziewać się większej zmienności i większych obrotów. W indeksie WIG20 (-0,9%) zniżkowała większość walorów, w tym najmocniej Allegro (-5,4%) i Grupa Kęty (-4,5%), która ponownie znalazła się w okolicy już wielokrotnie w tym roku testowanych poziomów wsparcia. Indeksy średnich i małych spółek odnotowały mniejsze wahania, nawet na poziomie poszczególnych walorów zmienność nie była duża.

Rynek akcji – Amerykanie wracają do handlu. Akcje Grupy Kęty znalazły się w okolicy wielokrotnie w tym roku testowanych poziomów wsparcia - 1

 

Informacje pochodzące z najnowszych komunikatów:

1. Trakcja dokona odpisów aktualizujących „inwestycje w jednostkach zależnych” na kwotę 80,8 mln zł oraz „wartość firmy” na kwotę 39,4 mln zł.

2. Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen spadła z 18,5 USD w lipcu do 14 USD w sierpniu.

3. Zarząd ZPUE ocenia, że cena 269,08 zł ogłoszona w wezwaniu nie odpowiada wartości godziwej spółki.

4. Skorygowana EBITDA TS Games w II kw. wyniosła 28,4 mln zł, poniżej konsensusu na poziomie 34,6 mln zł.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk