• Odbierz prezent
Rynek akcji: solidna zwyżka notowań Mercatora; słabość banków z indeksu WIG20; PZU wypłaci dywidendę
fot. Materiał własny

Wczoraj kluczowe indeksy na Wall Street nie zmieniły swojej wartości, czego nie można powiedzieć o europejskim rynku, gdzie większość indeksów się przeceniła, w tym niemiecki DAX o 1,7% i francuski CAC40 o 0,9%. Dziś opublikowano już dane o produkcji przemysłowej w Japonii, która w maju spadła o 7,2% m/m, znacznie poniżej konsensusu, który zakładał spadek zaledwie o 0,3%.

Pozytywnie natomiast wypadły dane z Chin – co prawda PMI przemysłowy wzrósł ponownie powyżej poziomu 50 pkt. do 50,2 pkt., nieco słabiej niż oczekiwania rynkowe na poziomie 50,5 pkt., ale za to mocny pozytywny sygnał wysyła odczyt chińskiego PMI w usługach, który nieoczekiwanie wzrósł do poziomu aż 54,7 pkt., w tym przypadku rynek podobnie oczekiwał wyniku na poziomie 50,5 pkt. W kontekście wspomnianych danych nie dziwią zachowania azjatyckich indeksów, chiński SSE Comp jako jedyny istotnie rośnie, o ok. 1,4%, a wśród najsłabszych indeksów znalazł się japoński Nikkei 225 (-1,8%). Poranne notowania kontraktów na kluczowe indeksy rynków rozwiniętych zapowiadają ok. 1%-owe spadki na początku dnia.

 

Wczorajsze wypowiedzi prezesów banków centralnych były mało optymistyczne

– prezes EBC Christine Lagarde wspomniała, że wierzy, że dynamika inflacji w strefie euro uległa trwałej zmianie. Preses Fed Jerome Powell potwierdził determinację do ograniczania inflacji, nawet kosztem wywołania recesji. Z pozostałych tematów – w Europie zauważalny jest gwałtowny wzrost liczby zachorowań na koronawirusa, dla przykładu we Włoszech ostatniej doby odnotowano ponad 94 tys. zakażeń. Francja, gdzie odnotowano w ostatniej dobie 147 tys. zakażeń, w ocenie krajowych władz wchodzi w 7 falę pandemii.

Rynek akcji – akcje Mercatora mocno w górę – czy to koniec trendu spadkowego? - 1

 

Krajowe indeksy na tle Europy wypadły dość dobrze, zwłaszcza małe spółki z indeksu sWIG80 (+2,4%)

Krajowy indeks największych spółek WIG20 odnotował zaledwie 0,3%-owy spadek, do którego najmocniej przyczyniła się słabość banków, z PKO BP (-2,5%) na czele. Na przeciwległym biegunie w indeksie sesję zakończyło LPP (+3,4%).

W indeksie mWIG40 (+1,6%) najmocniej zyskał Mercator (+8,5%) i Develia (+8,2%). Zwyżce Mercatora towarzyszyła nieco większa wartość obrotów, co może być zapowiedzią zakończenia trendu spadkowego, tym bardziej, że kurs spółki w czerwcu ponownie spadł w okolice 50 zł – na tych poziomach zakończyła się wyprzedaż w lutym br.

W indeksie sWIG80 sporo spółek odnotowało istotny wzrost, w czołówce znalazły się walory Ferro (+10,1%), Sanoka (+10%) i Molecure (+9,1%).

 

Z pozostałych spółek:

1. PZU wypłaci 1,94 zł dywidendy na akcję.

2. Santander oszacował wpływ ryzyka prawnego z tytułu kredytów hipotecznych na wyniki grupy w II kw. na 767 mln zł.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk