• Odbierz prezent
Rynek akcji – silnie odbicie największych spółek z indeksu WIG20; akcje PGNiG motorem napędowym blue chipów
fot. Materiał własny

Na wczorajszej sesji główne parkiety nieco odreagowały – przynajmniej odnosząc się do notowań kontraktów sprzed rozpoczęcia wtorkowej sesji.

W odniesieniu do kursów zamknięcia z piątkowej sesji, gdyż w poniedziałek nie odbywał się handel na Wall Street, amerykańskie kluczowe indeksy odnotował spadek o 1-1,2%, w sumie niewiele biorąc pod uwagę konflikt z Rosją. Na europejskim parkiecie, który na ostatnich sesjach wygląda na bardziej podatny na wspomniane ryzyko geopolityczne doszło wczoraj do stabilizacji, niemiecki DAX przecenił się o 0,3%, a francuski CAC40 nie zmienił swojej wartości.

Dziś na azjatyckiej sesji większość indeksów lekko zwyżkowała. Po uznaniu separatystycznych republik przez prezydenta Rosji Władimira Putina, kraje wspierające Ukrainę przystąpiły do nakładania sankcji, wśród których znalazło się m.in. wstrzymanie procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2, blokada dwóch rosyjskich banków i wstrzymanie obrotu rosyjskich obligacji państwowych. Notowania kontraktów przed otwarciem na europejskiej sesji wskazują na lekkie wzrosty na początku sesji.

Rynek akcji – silne odbicie na krajowym rynku. Akcje PGNiG oraz walory JSW dynamicznie zwyżkują - 1

 

Na krajowym parkiecie silnie odbiły największe spółki z indeksu WIG20 (+1,5%), pozostałe średnie i mniejsze podmioty z indeksów mWIG40 (+0,8%) i sWIG80 (+0,3%) nie były aż skore do wzrostów.

Wśród blue chipów zniżkowały jedynie walory LPP (-2,6%), Dino (-1,4%), Asseco (-0,5%) i PKO BP (-0,1%), na przeciwległym biegunie najmocniej, po publikacji bardzo dobrych wyników odbiło PGNiG (+9,3%), mocno zwyżkowało również JSW (+8%), Allegro (+5%) i PGE (+4%).

W indeksie mWIG40 skrajne spadki zaliczył Kruk (-5,4%), Selvita (-3,4%) i Huuuge (-3,4%), a do liderów należała Enea (+5,3%), Inter Cars (+4,7%) i PlayWay (+4,6%).

W indeksie sWIG80 najsłabsze było Oponeo (-5,5%) i Forte (-3%), a w czołówce znalazł się Bumech (+7,7%), Creepy Jar (+6,8%) i MCI Capital (+5,8%).

 

Z pozostałych spółek:

1. Budimex podał dziś rano wyniki, w IV kw. zysk netto wyniósł 149 mln zł, 37% powyżej konsensusu, jednak słabiej o 26% r/r, spółka szacuje wynik netto za 2021 r. na 972 mln zł wobec 460 mln zł w 2020 r.

2. Astarta planuje budowę magazynu cukru na Ukrainie, szacunkowa wartość inwestycji to ok 15 mln USD.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk