Reklama
WIG82 557,16+1,22%
WIG202 434,34+1,65%
EUR / PLN4,32+0,00%
USD / PLN4,00+0,26%
CHF / PLN4,42+0,21%
GBP / PLN5,05+0,22%
EUR / USD1,08-0,27%
DAX18 482,63+0,03%
FT-SE7 950,61+0,23%
CAC 408 218,96+0,17%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,30+0,70%
ROPA WTI82,41+0,84%
ZŁOTO2 213,08+0,97%
SREBRO24,58+0,04%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek akcji: powrót do podstaw ekonomii

Rynek akcji: powrót do podstaw ekonomii | FXMAG INWESTOR
prexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W przypadku akcji przyszły rok będzie czasem powrotu do podstaw ekonomii, a relatywnie lepiej mogą spisać się spółki tradycyjnej gospodarki posiadające zdrowe bilanse bez nadmiernego zadłużenia.

Stopy procentowe znajdujące się obecnie na bardzo wysokich nominalnie poziomach, mają szansę na spadki, ale trudno to sobie wyobrazić szybciej niż w III/IV kwartale przyszłego roku. Na przeszkodzie mogą stanąć wspomniane już zjawiska, takie jak wzrosty wynagrodzeń, które niosą za sobą ryzyko tzw. efektu drugiej rundy oraz ponowne otwarcie gospodarki chińskiej, które może przywrócić słabnące powoli trendy inflacyjne.

W takich warunkach akcje może czekać trudne pierwsze półrocze. Ważną rolę odegra zatem alokacja sektorowa oraz selekcja spółek. Skoro czynnikiem ryzyka nadal pozostanie inflacja, to lepiej powinny spisać się spółki należące do tzw. tradycyjnej ekonomii (value), których główna wartość tkwi w ich zdrowych, zrównoważonych bilansach, pozbawionych nadmiernego zadłużenia, które w obecnych warunkach będzie generować duże koszty obsługi.

Rynek akcji: powrót do podstaw ekonomii - 1

Rynek akcji: powrót do podstaw ekonomii - 1

Reklama

Do tej grupy można zaliczyć reprezentantów sektora energetycznego, wydobywczego, banki i dostarczycieli dóbr i usług podstawowych. Natomiast beneficjentem powrotu na rynek konsumenta azjatyckiego mogą okazać się także spółki z sektora dóbr luksusowych, dla których popyt z tej części globu ma bardzo duże znaczenie. Do tej pory bardzo dobry wpływ na wyniki tego sektora miała… inflacja. Potentaci tacy jak LVMH pokazali bardzo dobre wyniki w tym roku, a tzw. re-open chiński mógłby utrzymać dobrą passę tej bardzo zróżnicowanej branży.

 

Wyceny akcji uległy korekcie mnożnikowej. To znaczy, że dopasowały się do oczekiwanych przy tak wysokich stopach procentowych wskaźników cena/zysk. Nie uwzględniają jednak jeszcze ewentualnego pogorszenia wyników w przypadku wystąpienia recesji.

Próbując wyobrazić sobie scenariusz negatywny trzeba pamiętać o jednym bardzo ważnym, a chyba bagatelizowanym przez niektórych fakcie. Wysokie nominalne stopy procentowe, nawet obniżane w scenariuszu bazowym w przyszłym roku, będą jednak cały czas bardzo kosztowne dla wierzycieli.

Rynek akcji: powrót do podstaw ekonomii - 2

Rynek akcji: powrót do podstaw ekonomii - 2

Reklama

Tymczasem na horyzoncie spora kwota zapadającego długu, który będzie wymagał rolowania czyli refinansowania na o wiele trudniejszych warunkach i ze zdecydowanie wyższymi kosztami dla przedsiębiorstw, samorządów i państw. To znacznie zwiększy koszty pozyskania nowego kapitału także na rynku nieruchomości, a to może doprowadzić do negatywnego obrotu spraw na rynku bankowym. Oczywiście część spadków akcji tego sektora dyskontuje już taki obrót spraw, ale trzeba pamiętać o tym, że wyższe koszty w niektórych gałęziach gospodarki dopiero zaczną oddziaływać negatywnie.

W skrajnie negatywnym scenariuszu, w przypadku jednoczesnego utrzymywania się inflacji na wysokich poziomach taka sytuacja mogłaby doprowadzić do kryzysu zadłużenia obserwowanego chociażby w roku 2011 w strefie euro.

 

 




***Materiał pochodzi z raportu PKO TFI: “PODSUMOWANIE SYTUACJI RYNKOWEJ I PERSPEKTYWY NA ROK 2023”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Reklama

Pobierz raport

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Największe towarzystwo zarządzające funduszami detalicznymi. Związane kapitałowo z PKO BP. Przez pierwsze lata działalności funcjonowało pod nazwą PKO / Credit Suisse TFI, w którym do 2010 roku Credit Suisse Asset Management było współwłaścicielem i zarządzającym funduszami. Oferuje zarówno fundusze otwarte, jak i FIZ-y skierowane zarówno do klientów detalicznych, jak i przedsiębiorstw czy jednostek samorządowych. Ma w swojej ofercie szereg produktów systematycznego oszczędzania oraz emerytalnych (IKE, IKZE, PPE, PPK).


Reklama

Czytaj dalej