• Odbierz prezent
Rynek akcji – dalsze mocne spadki na warszawskim parkiecie. Najbardziej ucierpiały największe spółki
fot. Materiał własny

Środowe notowania przyniosły spadki głównych indeksów na krajowym rynku. Najbardziej ucierpiał segment największych spółek ze zniżką WIG20 o 3%, później mWIG40, który obniżył się o 1,5%, relatywnie najlepszy był sWIG80, który spadł zaledwie o 0,6%. Na indeksami WIG20 i mWIG40 ciążyły m.in. spółki finansowe, które nie mają swojego przedstawiciela w sWIG80. Ale też silniejsze załamanie WIG20 może być pokłosiem większej wrażliwości największych spółek na sentyment inwestorów zagranicznych.

 

Wczoraj pojawił się wstępny raport PKB po II kw. Roczna dynamika jest utrzymana na wysokim poziomie 5,3%, ale to wyraźnie mniej od I kw z wynikiem 8,5% oraz niżej od prognoz rynkowych, które zakładały ponad 6% wzrost r/r. Jako, że krajową gospodarkę w poprzednich kwartałach, ze wskazaniem na I kw, silnie wspierały przyrost zapasów będący bardzo niestabilnym elementem PKB, to prawdopodobnie spadek tychże zapasów stoi głównie za słabszym wynikiem w gospodarce. Ponadto osłabienie złotego przy mniejszej aktywności gospodarczej naszych głównych partnerów handlowych mogło prowadzić do utrzymania ujemnego eksportu netto. Dane o sprzedaży detalicznej nie wskazują aby nastąpiło silne załamanie w konsumpcji prywatnej. Końcowy raport uwzględniający wpływ poszczególnych elementów zostanie opublikowany pod koniec sierpnia.

 

Słabsze nastroje utrzymywały się również na giełdach zagranicznych, gdzie indeks akcji amerykańskich S&P500 spadał o 0,7%, natomiast szeroki indeks akcji europejskich Stoxx Europe 600 zakończył dzień z wynikiem -0,9%. Równocześnie rosły rentowności 10Y obligacji w głównych gospodarkach oraz zwyżkowały ceny ropy i paliw. Uczestnicy rynków finansowych obawiają się, że wskazywane w protokole z ostatniego posiedzenia FED przejście do restrykcyjnego nastawienia oznacza na tyle zdeterminowane działania (podwyżki stóp), aby schłodzić gospodarkę w stopniu umożliwiającym okiełznanie inflacji, która jest najwyższa od 40 lat.

 

Rynek akcji – silniejsze załamanie WIG20 może być pokłosiem większej wrażliwości największych spółek na sentyment inwestorów zagranicznych - 1

 

W bieżących komunikatach zwracamy uwagę na dzisiejsze publikacje wyników finansowych (I półrocze i II kw) dla spółek PKOBP oraz PGNIG. PKOBP zaraportował zysk netto za II kw o ponad 20% wyższy od prognoz rynkowych. Aczkolwiek w ujęciu rocznym zysk netto jest o ponad 60% niższy, nad czym zaważyły wysokie rezerwy na kredyty CHF oraz składka do funduszu pomocowego systemu ochrony. Zwraca uwagę mocny wzrost wyniku odsetkowego (+51% r/r) oraz z prowizji (+20% r/r). Obie wartości były blisko prognoz rynkowych. Dla PGNIG wynik EBITDA 5,47 mld zł był blisko wcześniejszych szacunków spółki, ale przychody na poziomie 31 mld zł były ok. 1 mld wyższe. Uwagę zwraca wysoki udział w wyniku segmentu poszukiwania i wydobycie, który odpowiada za blisko 90% wyniku EBITDA, podczas gdy rok wcześniej to było 53%. Oczywiście sprzyjały temu wysokie ceny węglowodorów. Wczoraj po sesji wyniki opublikowała grupa KGHM, skorygowany wynik EBITDA na poziomie 2,18 mld zł był o blisko 20% niższy niż przed rokiem i 13% mniejszy od prognoz rynkowych.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk