• Odbierz prezent
Ryanair publikuje mizerny zysk netto. Co czeka linie lotnicze w 2020?

Ryanair Holdings PLC zakomunikował w poniedziałek, że w obliczu pandemii koronawirusa i wyższych kosztów zysk netto za rok fiskalny 2020 spadnie o 27%. Ponadto Ryanair prognozuje straty na wynikach finansowych w dwóch pierwszych kwartałach bieżącego roku.

Mniejszy zysk, większe koszty

Największa, pod względem liczby pasażerów, linia lotnicza w Europie powiedziała, że zysk netto za pierwszy kwartał (zakończony 31 marca) wyniósł 648,7 mln euro (o ponad 200 mln euro mniej w porównaniu do 885 mln euro w 2019 roku). Zysk netto w pierwszym kwartale tego roku obejmował opłatę nadzwyczajną w wysokości 353 mln euro z tytułu zabezpieczeń paliwowych na rok 2021.

Spółka uwzględniła w wynikach wyższe koszty personelu i obsługi technicznej, w związku z opóźnieniami w dostawach samolotów MAX-737 firmy Boeing Company. Zysk przed opodatkowaniem spadł do 670,3 mln euro z poziomu 948,1 mln euro rok wcześniej, powiedział przedstawiciel linii lotniczej z Irlandii. Firma stwierdziła, że przychody w tym roku obrotowym wyniosą prawdopodobnie około 8,50 mld euro w porównaniu z 7,70 mld euro rok wcześniej.

Prognozy Ryanair’a na 2021

Obecnie Ryanair spodziewa się przewieźć mniej niż 80 mln pasażerów w roku 2021, co stanowi prawie połowę jego pierwotnego celu 154 mln i prowadzi rozmowy z Boeingiem, aby skrócić harmonogram dostaw w ciągu najbliższych dwóch lat, ponieważ przygotowuje się na długoterminowy spadek popytu na pasażerów w związku z koronawirusem.

Ryanair – kurs akcji

Linia lotnicza od połowy lutego doznała dużej utraty wartości rynkowej. Akcje Ryanaira przeceniły się z 16 euro za sztukę do nieco ponad 9 euro obecnie. Największe spadki przypadały na luty, marzec. Kwiecień i maj broniły poziomów 8 euro za akcję, a kurs akcji porusza się w paśmie 8-10 euro.

FXMAG akcje ryanair publikuje mizerny zysk netto. co czeka linie lotnicze w 2020? ryanair  wyniki finansowe  zysk netto  kurs akcji  giełda w londynie 1


Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk