• Odbierz prezent
e3 expo 2018 polska

Dziś oficjalnie startuje jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży gier komputerowych – targi Electronic Entertainment Expo 2018 (E3 2018). Z racji tego, że sektor gamingowy staje się coraz istotniejszy dla warszawskiej GPW, wydarzenie to śledzą nie tylko fani gier komputerowych, ale również inwestorzy giełdowi. Na co będą zwracać uwagę?

 

Targi E3 2018 odbywają się w dniach 12-14 czerwca (start o godzinie 18:00 czasu polskiego). Jest to termin tzw. oficjalnej części, gdyż już od kilku dni odbywają się konferencje głównych producentów, które mają równie dużej jeśli nawet nie większe znaczenie od samych targów. Widzieliśmy to już choćby po reakcji rynku na informacje i materiały, które przedstawił największy polski producent gier – odpowiedzialny za serię Wiedźmin CD Projekt RED.

Targi E3 odbywają się co roku w Los Angeles i przyciągają kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających. Nic dziwnego, że dla największych na świecie twórców gier komputerowych jest to obowiązkowe wydarzenie. Polscy producenci nie są co prawda zaliczani do światowego topu. Choć cały czas budują swoją markę, to pod względem wielkości nie mogą porównywać się do takich gigantów jak Microsoft, Sony, Ubisoft czy Electronic Arts. W tym roku polska branża, pod względem liczby producentów, nie jest mocno reprezentowana, ale dla kilku spółek obecność w Los Angeles może mieć bardzo duże znaczenie.

 

Polscy producenci na E3 Expo

Na głównym rynku GPW notowanych jest obecnie 7 spółek gamingowych. Tylko 2 z nich zdecydowały się wybrać do Los Angeles. Jest to oczywiście CD Projekt RED, a także CI Games, czyli pierwsza spółka gamingowa na warszawskiej giełdzie. CI Games nie ma swojego stoisk na targach. Przedstawiciele spółki skupiają się w tym roku na spotkaniach biznesowych, zarówno z obecnymi, jak i potencjalnymi partnerami.

Obecność CD Projekt w Los Angeles jest zaakcentowana w dużo większym stopniu. Producent ma 2 stoiska na targach, a jego głównym celem jest promocja znajdującej się w dalszym ciągu w fazie produkcji gry Cyberpunkt 2077. Już w niedzielę, podczas konferencji Microsoftu, zaprezentowano zwiastun gry. Był to pierwszy od ponad 5 lat materiał wideo, przedstawiający projekt, nad którym pracują obecnie twórcy serii gier The Witcher. To jak bardzo wyczekiwany jest to tytuł wskazuje nie tylko fakt, że jest to gra wymieniana wśród najważniejszych tytułów prezentowanych podczas targów E3 2018, ale również nastawienie inwestorów. W styczniu tego roku, gdy na profilu twitterowym gry pojawił się pierwszy od 2013 roku wpis na rynku zawrzało. Krótkie *beep* sprawiło, że następnego dnia kurs akcji spółki wrósł o ponad 4% w ciągu kilku godzin. Wczorajsza reakcja rynku na zaprezentowany zwiastun Cyberpunka nie była już tak pozytywna. Notowania po weekendzie otworzyły się co prawda ponad 6-procentową luką wzrostową, ale później gwałtownie spadły i zamknęły się 4,26% poniżej piątkowego poziomu. Dziś od rana obserwujemy odbicie w górę. Za spadki cen mogły odpowiadać zbyt wygórowane oczekiwania co do prezentacji Cyberpunka. Producenci nie podali jednak daty premiery, a gracze nie mogli zobaczyć elementów gameplay’a. CD Projekt będzie miał jednak jeszcze 3 dni podczas targów i nie należy wykluczać, że przyniosą one jakieś dodatkowe informacje. Nie należy przy tym zapominać, że Cyberpunkt nie jest jedynym dużym tytułem, na d którym pracuje studio, gdyż w fazie produkcji wciąż znajduje się wiedźmińska karcianka Gwint (dostępna w otwartej wersji beta). Również ten tytuł może mieć duże znaczenie w odbiorze występu CD Projektu na targach.

 

 

Wartym odnotowania jest to, podczas konferencji Microsoftu swój nowy tytuł prezentowała także inna z polskich spółek gamingowych – Techland. Zapowiedź drugiej części jednego z najbardziej udanych tytułów Techlandu, jakim jest gra Dying Light, również przyciągnęła sporą uwagę. Podobnie jak w przypadku Cyberpunka, nie podano jednak daty premiery gry. Techland, podobnie jak CD Projekt, ma swoje stanowisko na targach.

Aktualnie nie jesteśmy w stanie ocenić jak na takie informacje zapatrują się inwestorzy. Techland, pomimo tego, że jest jedną z najbardziej znanych marek wśród polskich producentów gier, nie jest notowany na warszawskiej giełdzie. Spółka rozważa jednak wejście na GPW i może to być niezwykle ciekawy debiut.

 

 

 

NewConnect na E3 2018

Na targach nie zabraknie przedstawicieli producentów notowanych na ‘małym parkiecie’ warszawskiej giełdy. Tylko Bloober Team będzie miał swoje stoisko na targach, na którym zamierza prezentować grę Layers of Fear Legacy na Nintendo Switch. Według Strefy Inwestorów na targach mają pojawić się także przedstawiciele spółek iFun4all i The Farm 51 Group. Skupią się oni jednak na spotkaniach bieznesowych, które mają im pomóc w promowaniu przyszłych tytułów – Ritual (iFun4all) i World War 3 (The Farm 51 Group).

 

Ważne dni dla spółek gamingowych z GPW

W związku z targami E3 2018 warto w najbliższych dniach zwracać uwagę na zachowanie spółek gamingowych. Informacje napływające z Los Angeles w dalszym ciągu mogą być istotnymi czynnikami cenotwórczymi. Najwięcej może dziać się oczywiście w przypadku spółek, które mają na targach swoje stoiska, a więc CD Projekt i Bloober Team. Obecność innych przedstawicieli polskiego sektora gamingowego podczas tego wydarzenia może być z kolei dla inwestorów ważnym sygnałem na przyszłość, gdyż targi E3 2018 to dla producentów idealne miejsce do nawiązywania i rozwijania kontaktów biznesowych, które mogą mieć duże znaczenie w dalszym rozwoju tych projektów.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk