• Odbierz prezent
Russel Crowe aukcja
Z artykułu dowiesz się:

- Czego dotyczy aukcja organizowana przez Russela Crowe

Rynki alternatywne mają to do siebie, że w każdej chwili mogą nas zaskoczyć. Tym razem, australijski dom aukcyjny Sotheby’s organizuje aukcję rozwodową znanego aktora Russela Crowe i jego żony. Aukcja „The Art of Divorce” (Sztuka rozwodzenia) odbędzie się już jutro. Szacuje się, że łączna wartość wystawianych przedmiotów (przez prawie eks-małżonków), może przynieść im zysk w wysokości 2,8 mln dolarów.

 

Dziwaczna aukcja

Sztuka i kryptowaluty, najdroższe alkohole, obuwie sportowców, futro z Titanica i wiele innych przedmiotów wystawianych na aukcjach już zdążyliśmy przerobić. Przed nami jednak coś całkiem nowego, a w dodatku dziwacznego. Russel Crowe, znany większemu gronu z roli w Gladiatorze, czy Pięknym umyśle, postanowił zorganizować niespotykaną aukcję rozwodową. Aktorska para chce pozbyć się przedmiotów, które kojarzą im się ze wspólnym życiem dokładnie w dzień urodzin Russela Crowe oraz w piętnastą rocznicę ich ślubu. Prawie rozwiedzeni małżonkowie wystawiają na aukcji 227 przedmiotów. Szacuje się, że po aukcji mogą wzbogacić się o 2,8 mln dolarów. Aukcja zorganizowana jest pod nazwą The Art of Divorce (Sztuka rozwodzenia). Russel Crowe i jego żona postanowili z prywatnej sprawy uczynić sztukę, ba inwestycję! Russel Crowe tłumaczył w australijskiej telewizji, że chce zamienić dla wielu osób traumatyczne wydarzenie w coś pozytywnego. Czy aukcja to najlepszy pomysł?

 

Przedmioty na aukcji

Wśród 227 przedmiotów znalazło się wiele interesujących, ale także dziwnych eksponatów. Zacznijmy od tych uznawanych raczej za konwencjonalne. Na aukcji znajdziemy kolekcję 29 zegarków męskich i kilka damskich. Najdroższy z nich to model Vacheron Constantin, którego wartość szacuje się na około 50 tys. dolarów. W kolekcji znalazł się też sztampowy złoty Rolex – cena to około 40 tys. dolarów. Wśród przedmiotów jest także damska biżuteria, jak np. pierścionek wykonany z 5-karatowego diamentu należący do Danielle Spencer (rozwodzącej się z Russelem Crowe). Wśród sentymentalnych pamiątek jest także Mercedes-Benz S500, którym rozwodzący się małżonkowie udali się na uroczystość ślubną w kwietniu 2003 roku. Najdroższym przedmiotem na aukcji są stare, ale drogocenne skrzypce z 1890 roku. Ich cena wywoławcza to 140 tys. dolarów.

 

Aukcja dla kinomanów

To co może uszczęśliwić inwestorów będących fanami kina i Russela Crowe, to z pewnością rekwizyty z planu filmowego. I tak wśród nich najbardziej egzotyczne i dziwaczne przedmioty. W pierwszej kolejności skórzany ochraniacz z filmu Gladiator wart około 500-600 dolarów. To nie wszystko, aktor wystawia także repliki koni (o realistycznym rozmiarze), rydwan, miecz – są to rekwizyty z Gladiatora. Cena rydwanu szacowana jest na około 50000-100000 dolarów, zaś koni na 2000-4000 dolarów. Ponoć kupnem miecza zainteresowany jest Ed Sheeran, jako przyjaciel i fan Russela Crowe. Mało tego, na aukcji znajdziemy inne przedmioty, jak kostium Russela Crowe z filmu Nędznicy, w którym odegra rolę Javerta. Cena kostiumu to około 3500-5000 dolarów. Rekwizyty z planów filmowych to pewna część kolekcji. Bardzo ekscentrycznym przedmiotem wydaje się czaszka dinozaura – Pletekarpa. Russel Crowe nabył czaszkę od Leonarda DiCaprio. Cena wywoławcza prehistorycznego eksponatu to 35 tys. dolarów.

 

Jak widać, rozwód znanych aktorów może być rynkową okazją. Tym razem dla kinomanów i zagorzałych fanów aktora. Ilość przedmiotów może przyprawić o zawrót głowy. Czy wystawione przedmioty mogą z biegiem lat przynieść wysoką stopę zwrotu. Część z nich w dłuższej perspektywie może być niebanalną inwestycją.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk