Reklama
WIG78 988,43-1,26%
WIG202 313,59-1,59%
EUR / PLN4,33+0,05%
USD / PLN3,99+0,26%
CHF / PLN4,49+0,20%
GBP / PLN5,06-0,04%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX17 940,56+0,04%
FT-SE7 703,91-0,24%
CAC 408 163,00+0,18%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,77-0,16%
ROPA WTI81,48-1,61%
ZŁOTO2 154,97-0,30%
SREBRO24,95-0,32%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ruch na dolarze może być ograniczony. Widać to po zachowaniu się kursu euro do dolara EURUSD

Marek Rogalski | 09:29 26 czerwiec 2019

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Kluczowe informacje z rynków:

  • USA / DANE (Z WCZORAJ): Sprzedaż nowych domów w maju spadła o 7,8 proc. m/m, wobec spodziewanego odbicia o 1,9 proc. m/m. Indeks nastrojów konsumenckich Conference Board cofnął się w czerwcu do 121,5 pkt. wobec spodziewanych 131,1 pkt. (subindeks oczekiwań spadł o ponad 12 pkt., w górę poszedł wskaźnik sugerujący trudności ze znalezieniem pracy, ale i też wzrost odnotowano w przypadku oczekiwań inflacyjnych do jednego roku). Słabo wypadł też odczyt FED z Richmond, który w czerwcu zszedł do 3 pkt. z 5 pkt.
  • USA / FED: James Bullard z FED, który w czerwcu głosował za cięciem stóp, dał do zrozumienia, że cięcie o 50 p.b. w lipcu byłoby przesadą. W późniejszej wypowiedzi sugerował, że dwie obniżki w tym roku mogłyby pozwolić gospodarce na „miękkie lądowanie”. Z kolei przemówienie Jerome Powella było w dużej mierze powtórzeniem przekazu z zeszłego tygodnia, chociaż dodał, że wiele istotnych informacji pojawi się w krótkim terminie, co jest wyraźnym wskazaniem na wyniki rozmów Trump-Xi na szczycie G-20.
  • USA / CHINY / ROZMOWY HANDLOWE: Wysoko postawiony przedstawiciel amerykańskiej administracji wyraził nadzieję, że spotkanie prezydentów doprowadzi do powrotu zespołów negocjacyjnych, chociaż zaznaczył, że te mogą trwać bardzo długo. Dał do zrozumienia, że USA nie są skore do ustępstw podczas G-20. Tymczasem w składzie chińskiej delegacji pojawiły się zmiany, nowe nazwiska mogą sugerować „usztywnienie” stanowiska.
  • WIELKA BRYTANIA / BREXIT: Kandydat na szefa torysów, Jeremy Hunt wyraził nadzieję, że uda mu się zjednoczyć polityków w celu osiągnięcia porozumienia ws. Brexitu z UE. Ostateczny termin wyznaczony przez Unię na 31 października określił jako zły.
  • NOWA ZELANDIA / RBNZ: Bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił stóp procentowych (1,50 proc.). W komunikacie mowa jest jednak o narastających ryzykach, które mogą doprowadzić do cięcia stóp.
  • KANADA: Chińskie władze zablokowały import kanadyjskiej wieprzowiny uzasadniając to brakiem aktualnych, certyfikowanych badań.

Opinia: Skoro jeden z największych „gołębi” w FOMC stwierdził, że cięcie stóp o 50 p.b. w lipcu byłoby przesadą, to czy taki ruch jest w ogóle możliwy? Od ubiegłotygodniowego posiedzenia FED na rynku rosły oczekiwania, że takowy scenariusz nie jest wykluczony, a cięcie o 25 p.b. jest pewnikiem. Teraz James Bullard wywołał burzę, dając tak naprawdę do zrozumienia, że FED nie musi się nadmiernie spieszyć. Warte uwagi są też jego słowa o tym, że wystarczające mogą okazać się dwie (a, zatem nie trzy, jak to próbuje wyceniać rynek) obniżki stóp w tym roku, a jeżeli nie dojdzie do pierwszego ruchu w lipcu, to wrzesień będzie też dobry. Bullard, który głosował za cięciem w czerwcu przyznał, że był to ruch taktyczny, mający pokazać, że luzowanie jest konieczne (ale nie wiąże on z tym konkretnych ram czasowych). Słowa Bullarda „zmieszały” się wczoraj z wystąpieniem Jerome Powella, które było w dużej mierze kalką tego z zeszłego tygodnia, chociaż szef FED dał do zrozumienia, że wiele istotnych informacji pojawi się w niedługim czasie. To wyraźne wskazanie, jak istotne będzie spotkanie prezydentów USA i Chin zaplanowane na najbliższą sobotę.

Jeszcze większe zaakcentowanie znaczenia „kolacji prezydentów” w połączeniu z sygnałami, że FED może aż tak się nie spieszyć z obniżkami, doprowadziło do większej nerwowości na rynkach (zwłaszcza, że swoje robią też depesze z konfliktu amerykańsko-irańskiego). Efektem był spadek notowań giełdy na Wall Street i umocnienie dolara.

Na koszyku dolara BOSSA USD zaczynamy realizować scenariusz korekty w postaci ruchu powrotnego w stronę złamanej linii trendu przy 81,65 pkt.

Reklama

Zaskakujący Bullard - 1

Zaskakujący Bullard - 1
Wykres tygodniowy indeksu dolara BOSSA USD

Ruch na dolarze może być ograniczony, co widać po zachowaniu się kursu euro do dolara EURUSD. Wczorajsze naruszenie wsparcia w okolicach 1,1350 było krótkotrwałe, chociaż dzisiaj przekonamy się ile jest ono warte. Kolejna mocna strefa to 1,1300-1,1315.

Zaskakujący Bullard - 2

Zaskakujący Bullard - 2
Wykres dzienny kurs euro do dolara EURUSD

Głównym wydarzeniem sesji w Azji jest niewątpliwie komunikat po posiedzeniu banku centralnego Nowej Zelandii. Do cięcia nie doszło, ale takowe nie jest wykluczone w najbliższych miesiącach – Bank nie komunikuje jednak tego wprost, co pozwala na zwyżkę NZD. To sprawia, że rosną szanse na test szczytu z 7 czerwca przy 0,6680.

Zaskakujący Bullard - 3

Zaskakujący Bullard - 3

Reklama

Wykres dzienny kursu dolara nowozelandzkiego NZDUSD

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama

Czytaj dalej