Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,21%
USD / PLN3,99-0,08%
CHF / PLN4,42+0,37%
GBP / PLN5,04+0,01%
EUR / USD1,08-0,14%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 959,74+0,35%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 759,24+0,00%
S&P 5005 249,63+0,02%
ROPA BRENT86,61+1,06%
ROPA WTI82,76+1,27%
ZŁOTO2 219,54+1,27%
SREBRO24,85+1,14%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rubel rosyjski jest bardzo słaby. Kursy dolara australijskiego i nowozelandzkiego także w dół. Sytuacja na rynkach

Marek Rogalski | 13:06 21 kwiecień 2020
Rubel rosyjski jest bardzo słaby. Kursy dolara australijskiego i nowozelandzkiego także w dół. Sytuacja na rynkach
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Nadal widoczne są echa wczorajszego załamania się cen ropy (najsłabszą walutą wciąż pozostaje rosyjski rubel), ale w nocy doszły do tego spekulacje na temat stanu zdrowia Kim-Dzong-Una, które mogą zwiększać ryzyko geopolityczne w regionie Azji – trudno ocenić, jaki kształt przybierze walka o władzę w Korei Północnej, która zdążyła pokazać już światu swoje „chore ambicje” militarne. W efekcie pesymizm widoczny podczas handlu w nocy, udzielił się też na początku handlu w Europie. Niemniej podobnie jak to miało miejsce wczoraj, nadal większą zmienność widzimy na rynkach akcji i surowcach, niż walutach. Na fali wzrostu ryzyka nadal korzysta dolar, ale nie jest to jakiś znaczący ruch. Dzisiaj wyłamuje się z tego japoński jen, chociaż bilans ostatnich dni dla kursie dolara względem jena USDJPY nadal pozostaje dodatni.

W kalendarzu globalnych publikacji dzisiaj mamy odczyt niemieckiego indeksu nastrojów wśród analityków ZEW za kwiecień, który może pokazać, jak zapatrują się oni na plany znoszenia tzw. lockdownu. Mediana oczekiwań zakłada jego odbicie do -41 pkt. z -49,5 pkt. Poza tym mamy dane z Kanady (sprzedaż detaliczna) i USA(sprzedaż istniejących domów, zapasy API istotne dla rynku ropy, oraz kolejne wyniki spółek).

Patrząc na przestrzeń G-10 w gronie najsłabszych walut są dzisiaj NZD, CAD, NOK, AUD, co wynika ze wspomnianego zachowania się ropy, która psuje nastroje na innych surowcach, ale nie tylko. Szef banku centralnego Nowej Zelandii (RBNZ) nie wykluczył, że mógłby kupować obligacje bezpośrednio od rządu, co otwiera drogę do tzw. bezpośredniej monetyzacji długu.

OKIEM ANALITYKA – To już jest ciekawy tydzień

Od problemów związanych z rynkiem ropy szybko możemy przejść do innych, które będą stanowić paliwo do dalszego umocnienia się dolara. Mowa o czwartkowym szczycie przywódców Unii Europejskiej, który najprawdopodobniej potwierdzi tylko słabe zarządzanie wspólnotą w sytuacji najpoważniejszego kryzysu gospodarczego w jej historii. Napływające sygnały cały czas wskazują na to, że nie ma woli partycypacji we wspólnych działaniach mających na celu wsparcie wszystkich krajów, zwłaszcza tych, które mają największe problemy. Według nieoficjalnych informacji napływających z Komisji Europejskiej, najprawdopodobniej nie zapadną żadne decyzje nt. konkretnego funduszu wsparcia, a zwłaszcza emisji wspólnych obligacji. Takie informacje to tylko zachęta dla spekulantów do gry na tzw. słabe ogniwo. Rentowności włoskich obligacji 10-letnich powróciły w ostatnich dniach w okolice 2 proc. mimo działań podejmowanych przez Europejski Bank Centralny. Na wykresie EURUSD widać potwierdzenie wczorajszego scenariusza, że odbicie miało charakter ruchu powrotnego. Kolejne dni mogą, zatem przynieść próbę złamania wsparcia przy 1,0777. Za to w kolejnych miesiącach, jeżeli politycy w strefie euro nie zmienią swojego nastawienia, trend spadkowy na EURUSD może nabrać tempa.

Reklama

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Tematy

Reklama

Czytaj dalej