• Odbierz prezent
RPP: wysoka inflacja CPI i podwyżki stóp w regionie vs. słaby wskaźnik PMI
fot. freepik.com

Warunki prowadzenia polityki pieniężnej komplikują się. Piątkowe dane o inflacji pokazały, że pojawiają się niewyraźne sygnały wytracania jej wzrostu, ale wciąż widzimy szczyt później niż ostatnio mówił prezes NBP (raczej pod koniec roku i w 1kw23 a nie w lipcu 2022). ).

 

Dodatkowo istnieją ważne długookresowe zagrożenia inflacyjne:

(1) silne efekty drugiej rundy,

(2) nasze własne badania porównawcze pokazują bardzo wysokie oczekiwania inflacyjne w Polsce na tle krajów rozwiniętych.

Ponadto, duże podwyżki w regionie wywindowały oczekiwania rynkowe odnośnie do decyzji NBP w lipcu. Jednocześnie silny spadek PMI to scenariusz spowolnienia koniunktury. O wpływie różnych wariantów decyzji RPP na PLN (podwyżka o 50pb, 75pb, 100pb) pisaliśmy w części FX.

RPP: wysoka CPI i podwyżki w regionie vs. słaby PMI - 1

Ważnym czynnikiem, który wpłynie na kolejne decyzje RPP będą lipcowe projekcje NBP. W marcu NBP zakładał średnią inflację na 2022-24 10,8%r/r, 9,0%r/r i 4,2%r/r. Wysoka projekcja na 2023 spowodowała wówczas dalszy wzrost oczekiwań na podwyżki. Wzrost cen w 2kw22 okazał się wyraźnie wyższy niż przewidywany w marcowej projekcji (15,0% vs. 10,3%). Dzisiaj spodziewamy się średniej inflacji w 2022-23 na poziomie 13,8%r/r oraz 11,3%r/r, co sugeruje rewizję w górę projekcji o 2-3pp. Wg nas inflacja w 2024 nie wróci do przedziału 2,5%+/-1% wbrew projekcji marcowej.

RPP: wysoka CPI i podwyżki w regionie vs. słaby PMI - 2

Wzrost PKB w 1poł22 okazał się wyższy ~2pp wobec (słusznie optymistycznej) projekcji NBP, ale 2poł22 będzie słabsza, stąd projekcja PKB na 2022 (4,4%r/r) nieznacznie wzrośnie. Należy się spodziewać rewizji w dół projekcji PKB na 2023 (z marcowych 3%r/r do około 2,5%r/r). Wg nas perspektywy inflacji dostarczają argumentów za podwyżkami w 2poł22, ciekawe jak RPP zareaguje na słabe projekcje PKB na 23-24.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk