• Sklep
  • Odbierz prezent
RPP utrzymała poziom stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej długo kazała dziś czekać na swoją decyzję w sprawie stóp procentowych, choć ta i tak nie okazała się żadnym zaskoczeniem.

 

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego zostaną utrzymane na obecnych poziomach:

  • stopa referencyjna 1,50% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 2,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,75% w skali rocznej;

 

Stopa referencyjna

rpp

 

Decyzja RPP nie była zaskoczeniem, gdyż decydenci w ostatnim czasie wciąż powtarzają, że nie należy spodziewać się szybkich podwyżek stóp procentowych w Polsce. Na ich nastawienie mogą mieć jednak wpływ ostatnie dane na temat inflacji – w listopadzie dynamika cen osiągnęła poziom celu inflacyjnego NBP (2,5%). Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers uważa przy tym, że „wzrost inflacji ma charakter w dużym stopniu przejściowy i wynika ze wzrostu cen energii (głównie paliw) i żywności. Jeśli popatrzeć na kategorie, na które faktyczny wpływ mają kupujący (czy to w CPI czy w cenach sprzedaży detalicznej) presja inflacyjna nadal pozostaje w zasadzie nieobecna”. Czy podobnie do tej kwestii podejdzie Rada Polityki Pieniężnej? Przekonamy się o tym podczas konferencji prasowej (początek o godzinie 16:00). Wypowiedzi Adama Glapińskiego i towarzyszących mu członków Rady mogą mieć istotne znaczenie dla złotego.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk