• Odbierz prezent
RPP tnie stopy procentowe, FED rezygnuje z rezerw obowiązkowych

Wśród ludzi emocje biorą górę i podejmowane są często niewłaściwe decyzje. Widać to po półkach w sklepach i ogólnie szerzącej się panice. W ekonomii zbiór takich zachować został zdefiniowany jako owczy pęd. Pamiętajmy, aby w tym czasie zachować chłodną głowę, pomoże nam to uniknąć oszustw. Obecny szum informacyjny sprzyja rozprzestrzenianiu się szkodliwych informacji, które mogą zaszkodzić zarówno naszemu zdrowiu, jak i oszczędnościom.

Warto zapoznać się z twardymi danymi takimi jak sytuacja naszych banków, ponieważ mają one jedne z najwyższych wskaźników rezerw kapitałowych w Europie, nie ma dlatego potrzeby wypłacania całej gotówki z kont.

W weekend mieliśmy do czynienia z kolejną obniżką stóp procentowych przez FED. W sumie obniżka wyniosła 150 punktów bazowych. Obecnie jesteśmy na poziomach stóp procentowych takich samych jak w 2008 roku. Dodatkowo ma miejsce kolejna fala luzowania ilościowego o wysokości 700 mld USD. Co ciekawe z tej kwoty 200 mld USD będzie lokowane w MBS (mortgage backed security), czyli aktywa zabezpieczone hipoteką, jak to miało miejsce podczas ostatniego kryzysu bankowego. Déjà vu?

W długim oświadczeniu FEDu możemy również wyczytać notkę o usunięciu rezerwy obowiązkowej z banków amerykańskich, banki nie będą musiały trzymać rezerw w Rezerwie Federalnej. W czasie recesji pomoże to w zwalczaniu skutków, jakie wirus może wywołać w sektorze finansowym.

mBank informuje o możliwości odroczenia rat kapitałowych kredytów zarówno hipotecznych, inwestycyjnych, jak i konsumenckich do sześciu miesięcy. Pamiętajmy jednak, że są to raty kapitałowe, więc odsetki nadal trzeba będzie spłacać. Może to doprowadzić do zmniejszenia płynności finansowej banku, ponieważ będzie on miał odroczoną sporą dawkę przychodów.

Dodatkowa informacja z RPP:

W dniu 17 marca 2020 odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej.

Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 1,00% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,05% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,10% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 18 marca 2020 r.

Źródło: NBP.pl


Karol Piotrowski

Redaktor portalu FXMAG.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk