• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
rada polityki pieniężnej
Z artykułu dowiesz się:

- Jak kształtuje się poziom stóp procentowych w Polsce - Jakie nastawienie do polityki pieniężnej ma obecna Rada

Dziś Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosiła decyzję dotyczącą poziomu stóp procentowych w Polsce. Decyzja nie okazała się zaskoczeniem, gdyż zgodnie z prognozami nie zdecydowano się na zmianę poziomu stóp procentowych.

 

Dziś po raz pierwszy w tym roku RPP obradowała w komplecie, gdyż z powodu rotacji w składzie Rady w lutym obradowało tylko ośmiu członków, natomiast w marcu dziewięciu. Po raz pierwszy o obradach brał dziś udział Jerzy Żyżyński, który w Radzie zastąpił Annę Zielińską-Głębocką.

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić wszystkie cztery stopy procentowe NBP na niezmienionym, rekordowo niskim poziomie. Ostatnią zmianą w przypadku stóp procentowych była obniżka z marca ubiegłego roku. Obecnie wartości stóp procentowych NBP kształtują się następująco:

  • stopa referencyjna: 1,5%
  • stopa lombardowa: 2,5%
  • stopa depozytowa: 0,5%
  • stopa redyskontowa weksli: 1,75%

 

Ekonomiści prognozowali, że RPP nie zdecyduje się w kwietniu na korygowanie poziomu stóp procentowych, choć jeszcze kilka miesięcy temu zakładano, że w okolicy marca-kwietnia zobaczymy kolejną po ubiegłorocznej obniżkę stóp NBP. Rada Polityki Pieniężnej w ostatnim okresie rotuje członków i nowi członkowie nominowani przez obecną partię rządzącą - Prawo i Sprawiedliwość - wydają się mieć silnie gołębie nastawienie do polityki pieniężnej. Taka polityka pokrywałaby się z oczekiwaniami rządu.

 

Stopa referencyjna NBP

FXMAG forex rpp pozostawia stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie 1

 

Dziś o godzinie 16:00 odbędzie się konferencja prasowa, podczas której szef NBP Marek Belka w towarzystwie dwóch członków RPP zaprezentuje uzasadnienie dzisiejszej decyzji.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk