• Odbierz prezent
RPP pozostawia stopy bez zmian. Ostatnie posiedzenie Marka Belki
Z artykułu dowiesz się:

- Jaką decyzję podjęła RPP w sprawie stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z prognozami pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Odchodzący szef NBP Marek Belka tym samym nie zaskoczył swoją kadencję bez fajerwerków.

Wszystkie 4 stopy procentowe NBP nadal będą kształtować się na tym samym poziomie:

  • stopa referencyjna: 1,5%
  • stopa lombardowa: 2,5%
  • stopa depozytowa: 0,5%
  • stopa redyskontowa weksli: 1,75%

 

Stopa referencyjna NBP

FXMAG forex rpp pozostawia stopy bez zmian. ostatnie posiedzenie marka belki 1

 

Uzasadnienie decyzji poznamy o godzinie 16:00 podczas konferencji prasowej. Podczas konferencji Markowi Belce będzie towarzyszyć dwóch członków RPP.

 

Marek Belka w kwestii swojego nastawienia do polityki pieniężnej uchodzi za jastrzębia. Mimo wszystko w trakcie jego kadencji stopy procentowe były obniżane 10-krotnie przy tylko 5 podwyżkach. Stopa referencyjna w tym czasie spadła z poziomu 3,5% do 1,5%. Belce przyszlo jednak urzędować w okresie, w którym obniżki stóp procentowych były globalną 'modą'. Mimo wszytko w porównaniu z innymi krajami RPP nadal ma jeszcze przestrzeń do obniżek stóp procentowych. Możliwe, że tą przestrzeń będzie wykorzystywał nowy szef NBP Adam Glapiński (jego kandydaturę musi jeszcze zatwierdzić sejm), który uchodzi za gołębia. Potrzebę luzowania polityki pieniężnej sygnalizuje silna deflacja i ujemny wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale bieżącego roku.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk