• Odbierz prezent
RPP podjął decyzję ws wysokości stóp procentowych NBP i ubolewa nad mocnym polskim złotym

Po dzisiejszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, nie doszło do kolejnej zmiany wysokości stóp procentowych. Trudno się temu dziwić, gdyż tak naprawdę nie ma już przestrzeni do kolejnych obniżek, a na potencjalne podwyżki stóp trzeba będzie jeszcze długo poczekać. Mimo braku zmian, na uwagę zasługuje komentarz NBP opublikowany po posiedzeniu RPP, szczególnie zaś jego fragment dotyczący kondycji polskiego złotego.

 

Po posiedzeniu RPP z 16 czerwca stopy procentowe zostały utrzymane na poziomie obowiązującym od 28 maja:

  • stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej (wcześniej 0,50%);
  • stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej (wcześniej 1,00%);
  • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej (bez zmian)
  • stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej (wcześniej 0,55%);
  • stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej (wcześniej 0,60%)

 

RPP w komunikacie opublikowanym po posiedzeniu dostrzega szanse na kontynuację ożywienia aktywności gospodarczej (zarówno z powodu działań NBP, jak i znoszenia ograniczeń zw. z epidemią). Co ciekawe, wg RPP tempo ożywienia może być ograniczone przez brak dostosowania się kursu polskiego złotego do wstrząsu wywołanego pandemią, a także polityką luzowania ilościowego, prowadzoną przez NBP.

Oprócz tego Rada zapewniła, że NBP będzie kontynuował skupowanie aktywów z rynku wtórnego (obligacji skarbowych i gwarantowanych przez państwo), zaś dotychczasowe skutki programu QE (stymulacja płynności banków, zwiększanie akcji kredytowej) są zgodne z założeniami.

 

W najbliższym czasie trudno oczekiwać na podwyżki stóp procentowych - wg ekonomistów, historycznie niskie oprocentowanie zostanie utrzymane przynajmniej przez najbliższy rok.

Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się

Czytaj także: Ujemne stopy procentowe i deflacja nam nie grożą? Członkowie RPP zabierają głos

Po ostatniej, dość niespodziewanej obniżce stóp procentowych NBP, która była trzecią w tym roku interwencją tego typu, pojawiły się sugestie, że wprowadzenie ujemnych stóp przez RPP jest tylko kwestią czasu. Część członków RPP uważa jednak, że w obecnej sytuacji ryzyko deflacji i spadku poniżej celu.. Czytaj
Ujemne stopy procentowe i deflacja nam nie grożą? Członkowie RPP zabierają głos

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk