• Sklep
  • Odbierz prezent
RPP: Do 2020 r. nie będzie podwyżek stóp procentowych, ale inflacja wzrośnie

W środę 3 października odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), na którym - zgodnie z przewidywaniami - nie doszło do zmian wysokości stóp procentowych. Adam Glapiński, prezes NBP, w wyraźnie zachowawczym tonie wypowiedział się również na temat perspektyw na najbliższe dwa lata.

 

Prezes Narodowego Banku Polskiego na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP zaznaczył, że stopy procentowe z olbrzymim prawdopodobieństwem zostaną utrzymane na obecnym poziomie do końca 2019 r. Jeżeli zaś sytuacja ekonomiczna kraju nie ulegnie gwałtownej zmianie, można oczekiwać utrzymania poziomu stóp procentowych do końca 2020 r. Glapiński przyznał jednak, że jest to zbyt odległa przyszłość, aby dzielić się prognozami.

Prezes NBP zwrócił również uwagę, że RPP nie przewiduje obniżek stóp procentowych w najbliższym czasie, co jest oczywiste ze względu na oczekiwania zwiększenia ich poziomu.

 

Wg RPP, podwyżki cen energii mogą wpłynąć na wzrost poziomu inflacji, który jednak z małym prawdopodobieństwem zdoła przekroczyć maksymalne odchylenie celu inflacyjnego (3,5%).

 

Po posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej opublikowała komunikat:

 

„Zgodnie z dostępnymi prognozami w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. W efekcie Rada ocenia, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną”

 

Obecny cel inflacyjny wynosi 2,5% (górne ograniczenie do 3,5%)

Brak zmian wysokości stóp procentowych oznacza, że obecna referencyjna stopa procentowa wynosi 1,5%.

Ostatnia zmiana wysokości stóp procentowych miała miejsce w marcu 2015 r., kiedy obniżono stopę referencyjną o 50 punktów bazowych, do obecnego, rekordowo niskiego poziomu 1,5%.

Wówczas prezesem NBP był Marek Belka.

 

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk