• Odbierz prezent
Morawiecki i May
Z artykułu dowiesz się:

- Co udało się ustalić podczas polsko-brytyjskich konsultacji rządowych

Przed świętami nowo wybrany Premier Polski zdążył spotkać się z jedną z najbardziej prominentnych polityków europejskich – Theresą May. Podczas spotkania szefów rządu omawiano stosunki handlowe Polski z Wielką Brytanią i kwestie Polaków zamieszkujących na Wyspach. Tego samego dnia Premier Morawiecki przedstawił również rządowy plan inwestycji dla Śląska.

 

Spotkanie na szczycie

Choć Premier Mateusz Morawiecki spełnia swoją nową rolę szefa rządu od niedawna, to przypadło mu już prowadzenie ważnych dyskusji. Najpierw z Prezydentem Francji Emmanuelem Macron, a wczoraj z Theresą May. Pierwsze spotkanie z głową Republiki Francuskiej Mateusz Morawiecki określił jako „dobre rozmowy”. Prezydent Francji i Premier Polski dyskutowali m.in. o zmianach klimatycznych i pracownikach delegowanych. Nie zabrakło też pytań o relacje Polski z Komisją Europejską w wiadomej sprawie – polskiej praworządności. Spotkanie odbywało się jednak jedynie w ramach szczytu unijnego.

Kolejnym spotkaniem, już typowo nastawionym na pertraktacje i rozmowy było to zorganizowane w Warszawie. Były to polsko-brytyjskie konsultacje rządowe z udziałem Premier Wielkiej Brytanii – Theresy May i Premiera Mateusza Morawieckiego. Konsultacje miały istotny charakter ze względu na postępujący Brexit. W perspektywie odejścia Wielkiej z Brytanii z Unii Europejskiej podczas rozmów nawiązano przede wszystkim do przyszłych relacji handlowych Warszawy z Londynem. Tematem rozmów szefów rządu była również sytuacja Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i ich los po Brexicie. Mimo, że Wielka Brytania ma opuścić UE do marca 2019 roku, to jak podkreślił Premier Morawiecki, kraj nie zerwie kontaktu z całą Europą i nadal będzie współpracować w kwestiach istotnych tak jak np. gospodarka. Ważnym elementem polsko-brytyjskich konsultacji rządowych były sprawy bezpieczeństwa i obronności. Co więcej, Wielka Brytania postanowiła przeznaczyć aż 5 mln funtów na walkę z rosyjską propagandę. Z dofinansowania ma skorzystać nadająca głównie na Białoruś stacja Bielsat.

Konsultacje można ocenić jako również „dobre rozmowy”. Gdybyśmy mieli oceniać polsko-brytyjskie stosunki z perspektywy ostatniego spotkania premierów, to moglibyśmy czuć się usatysfakcjonowani z międzynarodowej współpracy gospodarczej i obronnej. Niestety wizyta brytyjskiej Premier przypadła na dość niezręczny czas dla Polski. Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu artykułu 7 Traktatu o UE.

 

Śląskie inwestycje

Polska scena polityczna przed świętami jest niezwykle burzliwa jak na ten okres. W ciągu jednego tygodnia dowiadujemy się o decyzji Komisji Europejskiej, prowadzimy rozmowy z Wielką Brytanią, ale również przedstawiamy plany inwestycyjne. Jeden z nich został wczoraj zaprezentowany przez Premiera Morawieckiego. 40 mld złotych, 70 inwestycji tymi liczbami najlepiej można zobrazować rządowy Program Inwestycji dla Śląska, który został wczoraj przedstawiony w Katowicach. Nad programem inwestycyjnym pracowano już od roku, wczoraj poznaliśmy szczegóły będące częścią Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju z 2017 roku. Celem programu jest przyspieszenie rozwoju i zmiana profilu gospodarczego. Na Śląsku oprócz sektora wydobywczego mają rozwijać się innowacyjne gałęzie gospodarki. Program zawiera sześć etapów m.in. wzrost innowacyjności regionu. W programie zwrócono także uwagę na podnoszenie kwalifikacji mieszkańców i zwiększenie ich aktywności zawodowej. Rozwój Śląska przez inwestycje to również poprawa środowiska naturalnego i modernizacja infrastruktury.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk