• Odbierz prezent
Rozgrzany kwiecień na rynku pracy (jeszcze). Co będzie dalej?
fot. freepik.com

Bezrobocie rejestrowane (nieodsezonowane) zmalało w kwietniu o 24 tys. osób do 878 tys. Oznacza to spadek stopy bezrobocia rejestrowanego z 5,4% do 5,2%. Odczyt obrazuje solidną kondycję krajowego rynku pracy, w którym liczba bezrobotnych w kwietniu zmalała w 69 z 73 raportowanych przez GUS okręgów. To wynik lepszy niż rok temu, gdy trwała pandemiczna odbudowa.

Możliwe jednak, że to lokalny dołek. W ujęciu odsezonowanym liczba bezrobotnych podniosła się o 2 tys., a stopa bezrobocia pozostała bez zmian na 5,2%. Przybyli uchodźcy będą powoli asymilować się i dołączać do podaży pracy z czasem podnosząc liczbę bezrobotnych. Według Straży Granicznej dotychczas przybyło ich do nas aż 3,5 mln, natomiast liczbę pozostałych w kraju szacuje się na poniżej 2 mln z czego 1,1 mln otrzymało do tej pory numer PESEL. W dodatku szykuje nam się delikatne spowolnienie koniunktury na horyzoncie, a gospodarka jest blisko naturalnej stopy bezrobocia. O tym drugim świadczą ostatnie wzrosty liczby dotychczas niepracujących w liczbie bezrobotnych.

W danych o koniunkturze konsumentów GUS, warto zwrócić uwagę na pogorszenie ocen sytuacji na rynku pracy (niezbyt duże), warunków do oszczędzania oraz nieznaczną poprawę skłonności do poważnych zakupów. Spadły też nieco oceny przyszłej inflacji. Uważamy, że ciasny rynek pracy zostanie przywołany na najbliższym posiedzeniu RPP jako jeden z argumentów za dalszym zacieśnieniem polityki pieniężnej.

Rozgrzany kwiecień na rynku pracy (jeszcze)  - 1


BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk