• Odbierz prezent
Rozczarowujące zakupy amerykańskiej ropy naftowej przez Chiny. Oczekiwania dużych zbiorów soi w USA

Mimo sporej presji podażowej na rynku ropy naftowej na początku wczorajszej sesji, ostatecznie cenom „czarnego złota” udało się wyjść na plus. Miał w tym swój udział amerykański dolar, którego wartość powróciła do zniżek, pomagając stronie popytowej na rynkach surowców, w tym ropy naftowej.

Ciekawym tematem, który dzisiaj pojawił się na rynku ropy, jest podana przez agencję Reuters informacja o rozczarowująco niewielkim imporcie ropy naftowej do Chin ze Stanów Zjednoczonych. W pierwszej połowie 2020 roku Państwo Środka kupiło jedynie 5% zakładanej ilości surowców energetycznych i paliw z USA. Zakupy te były elementem tzw. porozumienia pierwszej fazy, czyli wstępnego porozumienia, które miało zażegnać chińsko-amerykański spór handlowy.

Rozczarowujące zakupy amerykańskiej ropy naftowej przez Chiny.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dane te świadczą o tym, że relacje między Chinami a USA – czyli dwiema globalnymi potęgami gospodarczymi – są dalekie od idealnych. Warto jednak mieć na uwadze to, że niski poziom zakupów amerykańskich surowców energetycznych przez Państwo Środka niekoniecznie wynika ze złej woli Chin. Bardziej jest to świadectwo tego, że pierwotne założenia dotyczące importu były zbyt ambitne (o czym zresztą wielokrotnie wspominano w czasie zawierania porozumienia pierwszej fazy).

Początek sierpnia jest także czasem zwiększania produkcji ropy naftowej przez kraje OPEC+ w ramach porozumienia naftowego. Ten wątek z pewnością będzie się przewijał przez komunikaty z rynku ropy w najbliższych dniach i tygodniach. Według nieoficjalnych danych, w miniony weekend wydobycie ropy zwiększyła już Rosja. Podobne informacje najprawdopodobniej będą się pojawiać także ze strony pozostałych krajów. To już jednak jest uwzględnione w cenach, więc istotne cenotwórczo będą przede wszystkim pierwsze informacje o konkretnych wielkościach produkcji ropy naftowej w sierpniu w OPEC+.

Rozczarowujące zakupy amerykańskiej ropy naftowej przez Chiny.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SOJA

Oczekiwania dużych zbiorów soi w USA.

Po trzech wzrostowych sesjach z rzędu, notowania soi dzisiaj kierują się w dół. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych dzisiaj oscyluje tuż powyżej poziomu 8,90 USD za buszel.

Ostatnie dwa miesiące na rynku soi w USA były czasem wzrostów cen, jednak wraz z dotarciem notowań do okolic 9 USD za buszel, inwestorzy zaczęli kwestionować zasadność dalszych zwyżek. Wynika to z faktu, że produkcja soi w Stanach Zjednoczonych w bieżącym sezonie najprawdopodobniej będzie duża.

W poniedziałek amerykański Departament Rolnictwa opublikował swój cotygodniowy raport dotyczący stanu uprawianych w USA towarów rolnych. W publikacji tej podano, że 73% uprawianej w USA soi jest dobrej lub bardzo dobrej jakości. To o 1 punkt procentowy więcej niż tydzień wcześniej – jest to także więcej niż oczekiwano.

Ogólnie, prognozy na bieżący rok pokazują raczej obfitość soi na globalnym rynku. Ta sytuacja dotyczy także wielu innych towarów rolnych, m.in. kukurydzy i pszenicy.

Rozczarowujące zakupy amerykańskiej ropy naftowej przez Chiny.  - 3

Notowania soi w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk