Pierwsze szacunkowe odczyty tempa wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych nie napawają optymizmem. Okazały się bowiem niemal o połowę niższe od rynkowych oczekiwań, choć jednocześnie zgodne z pesymistycznymi projekcjami Fedu z Atlanty. Jednocześnie wyższe od oczekiwań okazały się bazowe wydatki Amerykanów. Na wstępne odczyty PKB dolar zareagował nieznacznym umocnieniem.
Biuro Analiz ekonomicznych opublikowało szacunkowe dane na temat wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w pierwszym kwartale 2023 roku. PKB w ujęciu annualizowanym wyniósł w pierwszym kwartale 1,1%, wobec 2,6% zanotowanych w czwartym kwartale zeszłego roku. Oznacza to, że dynamika wzrostu gospodarczego USA w ujęciu kwartalnym wyniosła lekko ponad 0,27% (dane w ujęciu annualizowanym pokazują ile wynosiłby wskaźnik PKB w ujęciu rocznym, gdyby dynamika kwartalna utrzymywałaby się przez cały rok, czyli cztery kolejne kwartały). Jest to odczyt znacząco (niemal dwukrotnie poniżej oczekiwań).
Deflator PKB, czyli wskaźnik, który pokazuje jak duża część zmiany poziomu PKB wynika wyłącznie ze zmiany wysokości cen (inflacji), w pierwszym kwartale wyniósł równe 4% w ujęciu kwartalnym, podczas gdy w czwartym kwartale zeszłego deflator wynosił 3,9% k/k. Sam deflator był zauważalnie wyższy od oczekiwań analityków.
Analitycy spodziewali się wyhamowania tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w pierwszych trzech miesiącach nowego roku, jednak jego skala jest rozczarowująca. Prognozy dotyczące PKB w ujęciu annualizowanym wskazywały na odczyt na poziomie równych 2%. Deflator PKB miał zaś wynieść 3,7% w ujęciu kwartalnym.
Biuro Analiz Ekonomicznych, wraz z danymi o wzroście gospodarczym, publikuje również odczyty wskaźnika PCE Core, który obrazuje zmianę wydatków konsumentów w Stanach Zjednoczonych na dobra i usługi w konkretnym kwartale (z wyłączeniem wydatków na żywność, paliwa i energię). Wstępny odczyt PCE Core w pierwszym kwartale wyniósł 4,9% w ujęciu kwartalnym, wobec oczekiwanych przez rynek 4,7% w porównaniu do poprzedniego kwartału. W ostatnim kwartale zeszłego roku PCE Córę wyniósł 4,4% w ujęciu kwartalnym.
Bazowy wskaźnik PCE jest jednym z tych, któremu bacznie przygląda się amerykańska Rezerwa Federalna. Core PCE pokazuje bowiem czy restrykcyjna polityka Fedu przynosi realne skutki - mówiąc prościej: czy konsumenci zaczęli wydawać pieniądze rozsądniej i mniej ochoczo po dotychczasowych podwyżkach stóp procentowych. Odczyt PCE Core w pierwszym kwartale nieznacznie powyżej oczekiwań, wyższy od tego z dwóch poprzednich kwartałów, świadczy o tym, że Amerykanie nie czują już tak dużej presji inflacyjnej i niekoniecznie ograniczają wydatki wyłącznie do tych niezbędnych.
???????? Amerykański PKB wzrósł o 1,1% k/k (SAAR) w Q1. Czy to zaskoczenie? Zależy kogo spytać? Wg ekonomistów zaskoczenie jest negatywne (kons. 2%). Wg danych, w imieniu których wypowiedział się @AtlantaFed, wszystko zgodnie z oczekiwaniami. pic.twitter.com/lW4VulTtYF
— mBank Research (@mbank_research) April 27, 2023
Tym razem zapasy w dół
Wstępny odczyt danych o wzroście gospodarczym za pierwszy kwartał tego roku nie daje zbyt wiele powodów do optymizmu. Kwartalny wzrost gospodarczy na poziomie 0,275% przy wciąż wysokiej inflacji (w marcu: 5% w skali roku oraz inflacji bazowej 5,6% r/r) zbliża Start Zjednoczone do stagflacji, czyli stanu, w którym wzrost gospodarczy jest niewielki, zaś inflacja utrzymuje się na wysokich poziomach. Annualizowany odczyt PKB na poziomie 1,1% w pierwszym kwartale, mimo tego że był znacznie niższy od rynkowego konsensusu, to jednak był zgodny z modelem GDPNow, publikowanym przez Fed z Atlanty, który prognozował odczyt na dokładnie takim poziomie.
PKB za pierwszy kwartał wypadł słabo przede wszystkim z powodu spadku zapasów, które odjęły aż 2,26 pkt. proc. od wskaźnika. Po drugiej stronie skali znalazła się konsumpcja prywatna, która odpowiadała za niecałe 2,5 punktu procentowego odczytu PKB za 1Q. Konsumpcja usług dodała 1,03 pkt. do wskaźnika, wydatki federalne i stanowe 0,8 pkt. proc., natomiast eksport odpowiadał za 0,11 pp. Inwestycje w pierwszym kwartale skurczyły wskaźnik PKB o 0,07 pkt. proc.
Dla porównania, w ostatnim kwartale zeszłego roku to właśnie zmiana zapasów najmocniej przyczyniła się do wzrostu wskaźnika PKB (o 1,46 pp.), podobie jak konsumpcja prywatna (+ 1,42 pp.). Inwestycje odjęły aż 1,2 pp. od poprzedniego odczytu PKB.
Dla porównania - ostateczny odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za ostatni kwartał 2022 roku wyniósł 2,6% (annualizowany) i 0,65% w ujęciu miesięcznym.
W całym 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych zanotowała wzrost o 2,1% r/r, wobec wzrostu PKB o 5,9% r/r w 2021 roku i spadku o -2,8% w pandemicznym 2022 roku.
Opublikowane dziś dane na temat wzrostu gospodarczego USA w pierwszym kwartale mają charakter wstępny i będą jeszcze dwukrotnie rewidowane - kolejne szacunkowe dane poznamy w drugiej połowie maja, a ostateczne odczyty Biura Analiz Ekonomicznych w czerwcu.
Banki nad przepaścią i spowalniająca gospodarka nie przestraszą Fedu
Mimo dość rozczarowujących wstępnych odczytów PKB za pierwszy kwartał i wciąż dość napiętej sytuacji w amerykańskim sektorze bankowym - tym razem głównie za sprawą sporych problemów First Republic Banku - rynek nie ma złudzeń w kwestii tego czy na nadchodzącym posiedzeniu Komitetu Otwartego Rynku dojdzie do zmiany stóp procentowych w USA. Uczestnicy rynku terminowego po dzisiejszych odczytach PKB oceniają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych na majowym posiedzeniu na niemal 83%. Pozostali (ponad 17%) obstawiają, że FOMC utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (przedział 4,75-5,00%), tym samym kończąc trwający od marca zeszłego roku cykl dziewięciu podwyżek oprocentowania.
Scenariuszem bazowym pozostaje jednak dziesięć podwyżek stóp procentowych w tym cyklu, w tym majowy wzrost o 25 pb., do przedziału 5,00-5,25%. Co ciekawe, obecnie rynek najmocniej wycenia również pierwsze cięcia stóp procentowych przez Fed już na posiedzeniu Fed 29 września (o 25 punktów bazowych).
Najbliższe posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku odbędzie się w środę 3 maja.
Odczyt PKB w USA za I kwartał niższy od oczekiwań i - co ważniejsze - sygnalizujący możliwość recesji szybciej od oczekiwań. Fed Fund Futures sygnalizują, iż FOMC będzie mógł/musiał obniżyć cenę kredytu już we wrześniu. Podwyżka w środę stale aktualna. pic.twitter.com/8OkCHIz878
— blogi.bossa.pl (@BlogiBossaPL) April 27, 2023