• Odbierz prezent
Rozczarowujące dane z USA - amerykańska gospodarka rośnie dużo słabiej od oczekiwań. Kurs dolara reaguje
fot. freepik.com

Pierwsze szacunkowe odczyty tempa wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych nie napawają optymizmem. Okazały się bowiem niemal o połowę niższe od rynkowych oczekiwań, choć jednocześnie zgodne z pesymistycznymi projekcjami Fedu z Atlanty. Jednocześnie wyższe od oczekiwań okazały się bazowe wydatki Amerykanów. Na wstępne odczyty PKB dolar zareagował nieznacznym umocnieniem.

 

Na skróty:

  • Tempo wzrostu gospodarczego USA wg pierwszych szacunkowych danych wyniosło zaledwie 1,1% w ujęciu annualizowanym (wobec 2,6% SAAR w IVQ 2022)
  • Jest to odczyt znacznie poniżej rynkowych oczekiwań, choć zgodny z projekcjami Fedu z Atlanty
  • Deflator PKB w pierwszym kwartale wyniósł 4% w skali roku
  • Wskaźnik wydatków konsumentów PCE Core wyniósł 4,9% w ujęciu kwartalnym, co jest najwyższym wynikiem od IIQ 2022 roku
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG

 

Tempo wzrostu PKB poniżej oczekiwań

Biuro Analiz ekonomicznych opublikowało szacunkowe dane na temat wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych w pierwszym kwartale 2023 roku. PKB w ujęciu annualizowanym wyniósł w pierwszym kwartale 1,1%, wobec 2,6% zanotowanych w czwartym kwartale zeszłego roku. Oznacza to, że dynamika wzrostu gospodarczego USA w ujęciu kwartalnym wyniosła lekko ponad 0,27% (dane w ujęciu annualizowanym pokazują ile wynosiłby wskaźnik PKB w ujęciu rocznym, gdyby dynamika kwartalna utrzymywałaby się przez cały rok, czyli cztery kolejne kwartały). Jest to odczyt znacząco (niemal dwukrotnie poniżej oczekiwań).

Deflator PKB, czyli wskaźnik, który pokazuje jak duża część zmiany poziomu PKB wynika wyłącznie ze zmiany wysokości cen (inflacji), w pierwszym kwartale wyniósł równe 4% w ujęciu kwartalnym, podczas gdy w czwartym kwartale zeszłego deflator wynosił 3,9% k/k. Sam deflator był zauważalnie wyższy od oczekiwań analityków.

Analitycy spodziewali się wyhamowania tempa wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych w pierwszych trzech miesiącach nowego roku, jednak jego skala jest rozczarowująca. Prognozy dotyczące PKB w ujęciu annualizowanym wskazywały na odczyt na poziomie równych 2%. Deflator PKB miał zaś wynieść 3,7% w ujęciu kwartalnym.

Biuro Analiz Ekonomicznych, wraz z danymi o wzroście gospodarczym, publikuje również odczyty wskaźnika PCE Core, który obrazuje zmianę wydatków konsumentów w Stanach Zjednoczonych na dobra i usługi w konkretnym kwartale (z wyłączeniem wydatków na żywność, paliwa i energię). Wstępny odczyt PCE Core w pierwszym kwartale wyniósł 4,9% w ujęciu kwartalnym, wobec oczekiwanych przez rynek 4,7% w porównaniu do poprzedniego kwartału. W ostatnim kwartale zeszłego roku PCE Córę wyniósł 4,4% w ujęciu kwartalnym.

Bazowy wskaźnik PCE jest jednym z tych, któremu bacznie przygląda się amerykańska Rezerwa Federalna. Core PCE pokazuje bowiem czy restrykcyjna polityka Fedu przynosi realne skutki - mówiąc prościej: czy konsumenci zaczęli wydawać pieniądze rozsądniej i mniej ochoczo po dotychczasowych podwyżkach stóp procentowych. Odczyt PCE Core w pierwszym kwartale nieznacznie powyżej oczekiwań, wyższy od tego z dwóch poprzednich kwartałów, świadczy o tym, że Amerykanie nie czują już tak dużej presji inflacyjnej i niekoniecznie ograniczają wydatki wyłącznie do tych niezbędnych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk