• Odbierz prezent
Rosyjska gospodarka potrzebuje zmian
Z artykułu dowiesz się:

-co składa się na rosyjskie PKB
-jak decyzja o uwolnieniu kursu rubla odbiła się na gospodarce

Po niedawnym załamaniu na rynku ropy naftowej, Rosja przechodzi największą metamorfozę gospodarczą za prezydentury Władmira Putina. Ślad jaki pozostawił po sobie kryzys energetyczny to wyrastające firmy z branż, które skorzystały na złej sytuacji gospodarczej kraju.

Dla Rosji jest to szansa na wzrost gospodarczy, który poprowadzą inne branże, takie jak rolnictwo, przemysł chemiczny, turystyka, przemysł żywieniowy oraz IT. Minister finansów Maxim Oreshkin przyznaje; sektory nie handlowe, których nie dotknął kryzys mają na to szanse.

Według agencji Bloomberg, możliwe jest wyjście z recesji jeszcze w tym roku, sugerują to dane PKB. Pomimo ciągle zmniejszającego się odczytu, ostatni odnotowany spadek wartości odczytu był najmniejszy od początku 2015 roku, dlatego uważa się, że może on powrócić do lekkich wzrostów.

Kłopoty na rynku energetycznym popchnęły centralny bank Rosji do uwolnienia kursu rubla, żeby ochronić swoje rezerwy, którym szkodził spadek cen ropy. W 2014 roku poskutkowało to ponad 40% spadkiem wartości rubla względem dolara oraz 20% spadek w roku 2015. O ile sprawiło to wzrost inflacji o tyle popyt dramatycznie spadł w związku ze spadkami płac. Wskaźnik CPI spadł do poziomu 0.2% z zeszłorocznego 4.5%.

Wraz z tegorocznym ustabilizowaniem się ceny ropy, inflacja w Rosji zmalała do 7% z poziomu 16.9% (szczyt w marcu 2015), według analityków prawdopodobne jest osiągnięcie celu inflacyjnego na poziomie 4% w 2017 roku.

Obecna stabilizacja pozwala rozwinąć skrzydła sektorom dotychczas przyćmionym przez przemysł energetyczny, dla przykładu udział rolnictwa w krajowym PKB wzrósł do 4.4% co okazało się najwyższym wynikiem od 2003 roku. Udało się to osiągnąć głównie dzięki słabemu rublowi, przez co rosyjskie produkty rolne stały się atrakcyjne cenowo. Korzyści z obecnego stanu rzeczy wyciągnęły też inne sektory; przemysł IT zaliczył 28% wzrost względem poprzedniego roku, dobrze wypadły także przemysł farmaceutyczny (wzrost o 8.8%) oraz chemiczny (4.4%).

Pomimo dobrych wyników innych sektorów w dalszym ciągu to przemysł energetyczny pozostaje sercem rosyjskiej gospodarki. Eksperci podkreślają, iż mimo rozwoju innych branż w dalszym ciągu trzeba mówić o wygraniu bitwy a nie wojny, aby powrócić do wzrostu gospodarczego Rosji potrzeba reform oraz przemodelowania struktur gospodarczych. Nie stanie się to jednak dopóki na PKB Rosji w ponad 25% będą składały się przychody z ropy oraz gazu ziemnego.


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk