• Odbierz prezent
Rośnie popyt na miedź. Około 6500 dolarów USD za tonę

Pierwsza połowa 2020 roku na rynku miedzi była okresem wyjątkowo emocjonującym, podobnie zresztą jak na rynkach wielu innych kluczowych surowców. Od stycznia do marca na rynku tym wyraźnie przeważali sprzedający i dopiero drugi kwartał przyniósł dynamiczne odbicie cen miedzi w górę. Obecnie notowania kontraktów na miedź na LME oscylują w okolicach 6500 USD za tonę, czyli na najwyższych poziomach od pierwszej połowy 2019 roku. Z kolei ceny miedzi na nowojorskiej giełdzie zbliżyły się do 3 USD za funt, czyli także znalazły się na najwyższych poziomach od 15 miesięcy.

Rośnie popyt na miedź - 1

Notowania cen miedzi, YTD, źródło: Teletrader.com

Po początkowym załamaniu cen związanym z koronawirusem, notowania miedzi szybko więc powróciły do zwyżek. Odpowiadały za to obawy związane z produkcją tego metalu. W kopalniach miedzi już od samego początku pandemii mówiono o podwyższonej liczbie zakażeń koronawirusem, co sprawiło, że firmy operujące kopalniami były zmuszone do wprowadzenia środków ostrożności i redukcji liczby osób pracujących w tym samym miejscu. Najwięcej uwagi skupiało się na sytuacji w Chile, czyli w państwie produkującym najwięcej miedzi na świecie.

Jednak powiązane z tym przestoje w wydobyciu metali przemysłowych okazały się mniejsze niż oczekiwano. Redukcja produkcji miedzi w kopalniach także okazała się niewielka, więc podaż tego metalu na świecie istotnie się nie zmniejszyła. Nie oznacza to jednak, że problem minął: obecnie druga fala pandemii na nowo uderza w południowoamerykańskie kopalnie miedzi. Miedziowy gigant Codelco podał, że w jego kopalniach doszło do 3215 zakażeń i 9 śmierci z powodu koronawirusa.

Tymczasem popyt na miedź znacząco zmniejszył się po pierwszym uderzeniu pandemii, jednak w ostatnich miesiącach zaczął już odżywać. Nieustannie najważniejszym krajem generującym zapotrzebowanie na miedź są Chiny, które obecnie, nawet pomimo pewnych zastojów w swojej gospodarce, starają się wykorzystać okres obniżonych cen miedzi do zwiększenia zakupów. W czerwcu import miedzi do Państwa Środka był rekordowy i wyniósł ponad 650 tysięcy ton.

Notowania: MIEDŹ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XCUUSD/

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk