• Odbierz prezent
Rośnie liczba rynkowych niedźwiedzi, a spada byków. Czy to zapowiedź paniki na światowych giełdach?

Zazwyczaj wskaźniki sentymentu ostrzegają nas o przegrzaniu na rynku. Jednak tym razem obserwujemy mocne tąpnięcie w Stanach Zjednoczonych, po tym jak na rynku przybyło niedźwiedzi, a ubyło byków.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków spadła 45% do 41,6%. Jest to nieustannie najliczniejsza reprezentacja na polskim parkiecie. Liczba rynkowych niedźwiedzi wzrosła z 26% do 31,2%. Grupa respondentów opowiadających się za trendem bocznym ponownie się zmniejszyła. W zeszły czwartek było ich 29% natomiast dzisiaj 27,2%.  

Źródło: sii.org.pl 

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego w perspektywie następnych 6 miesięcy. Najnowszy wynik przedstawia spadek rynkowych byków o -1,3% do 30,8%. Z kolei liczba niedźwiedzi uległa zwiększeniu o +2,1% do 41,8% . Na rynku jest coraz mniej osób o neutralnym nastawieniu. Po spadku o -0,9%, grupa ta wynosi 27,4%.

Źródło: aaii.com 

Źródło: aaii.com

Strach i chciwość

Indeks strachu i chciwości, czyli Fear & Greed Index ponownie wzrósł w ciągu ostatniego tygodnia. Obecnie wynosi 78 punktów, co oznacza, że wkroczył w terytorium ekstremalnej chciwości. Warto jednak pamiętać, że potrafi on osiągać naprawdę skrajne poziomy. Przed załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa widzieliśmy 97 punktów, natomiast w połowie marca spadł do 3 punktów.

 Źródło: money.cnn.com

Źródło: money.cnn.com

Notowania: NASDAQ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/US100/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk