• Odbierz prezent
Rośnie liczba rynkowych byków na Wall Street, natomiast spada na GPW

W trakcie obecnego tygodnia zaobserwowaliśmy bardzo dynamiczny przyrost rynkowych byków w Stanach Zjednoczonych. Jak doskonale wiadomo, nie jest to najlepsza wiadomość z punktu widzenia ewentualnych pozytywnych scenariuszy. Sprawdźmy jednak czy wzrost ten jest wystarczający, aby optymiści mieli powody do obaw.

Wall Street- byki kontra niedźwiedzie

Jedną z instytucji zajmujących się badaniem sentymentu rynkowego w Stanach Zjednoczonych jest American Association of Indyvidual Investors. Jej członkowie wyrażają swoją opinię na temat przyszłości rynków finansowych na przestrzeni najbliższych 6 miesięcy. Najnowsze wyniki AAII wskazują na wzrost ilości byków o +8,5% w stosunku do poprzedniego tygodnia. Obecnie ich liczba wynosi już 34,7%. Nie jest to oczywiście najliczniejsza grupa, ponieważ pomimo spadku o -4,1%, niedźwiedzi wciąż jest aż 39.0%. W ciągu ostatniego tygodnia ubyło również osób niezdecydowanych, a grupa neutralna, po redukcji o -4,4%, stanowi obecnie 26,3%.

Źródło: aaii.com 

Źródło: aaii.com

Nieco więcej chciwości w ciągu ostatniego tygodnia

Kolejnym miernikiem sentymentu na rynku jest Fear & Greed Index, czyli tak zwany indeks strachu i chciwości. Na przestrzeni ostatniego tygodnia zaobserwowaliśmy wzrost jego wskazań z 45 punktów do 55 punktów. Jest to jednak terytorium neutralne, dlatego nie sposób wyciągnąć z niego daleko idących wniosków. Miejmy na uwadze specyficzną charakterystykę tego wskaźnika, który jest w stanie osiągać ekstremalne wartości, bardzo zbliżone zarówno do 0, jak i 100.

Źródło: money.cnn.com 

Źródło: money.cnn.com

Nastroje inwestorów na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych

W Polsce co tydzień ponad 350 inwestorów oddaje głosy, przedstawiając swój pogląd dotyczący przyszłości na rynku akcji. Badanie to zorganizowane jest przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych i nazywane jest Indeksem Nastrojów Inwestorów (INI). Ankietowani mogą wyrazić swoją opinię, czy w ciągu najbliższych 6 miesięcy czeka nas trend wzrostowy, spadkowy czy boczny. Na bazie ich odpowiedzi powstaje statystyka wyrażona w procentach. Najnowsza aktualizacja przedstawia spadek rynkowych byków z 41,9% do 37,3%. Z kolei liczba niedźwiedzi dość mocno wzrosła. Jeszcze w zeszłym tygodniu było ich 31,4%, natomiast obecnie 35,3%. Wzmocnił się również obóz osób niezdecydowanych. Za trendem bocznym głosowało 27,3%, podczas gdy tydzień wcześniej 26,7%.

 Źródło: sii.org.pl

Źródło: sii.org.pl

Jak korzystać ze wskaźników sentymentu na rynku?


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk