• Sklep
  • Odbierz prezent
Rosnąca inflacja nie martwi Rady Polityki Pieniężnej

Fed zdecydowany na obniżkę stóp, z tego powodu cieszyć będzie się Trump i waluty rynków wschodzących, które powinny się umacniać. Obawy o światowy wzrost i wojna handlowa USA z Chinami utrzymuje wysoki poziom kursu franka do złotego CHF/PLN. Kurs euro do dolara EUR/USD zakotwiczył w okolicach 1,13 dolara rozstrzygnięcie, w którą stronę podąży kurs, nastąpi prawdopodobnie po posiedzeniu Fed na końcu lipca. Wielka Brytania i Brexit czekają na nowego premiera. 

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 03.07.2019-15.07.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2350

3,8055

3,7550

4,7350

Maksimum

4,2735

3,8513

3,8101

4,7635

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 1

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Początek miesiąca na parze EUR/PLN upłynął pod znakiem wzrostu notowań o kilka groszy. Było to konsekwencją mocniejszego dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Teraz aktualnie widzimy trend boczny, a pasmo wahań znacznie się zmniejszyło i to też zasługa niezdecydowania inwestorów w wycenie EUR/USD. Kurs zakotwiczył tuż poniżej 1,13 i tak naprawdę nie wiadomo, w którą stronę podąży. Wydaje się, że taka sytuacja może się utrzymać aż do posiedzenia Fed zaplanowanego na koniec lipca. Niemal wszyscy analitycy oczekują cięcia stóp o min 25 pkt bazowych. Jeśli rzeczywiście do takowego ruchu dojdzie, to dolar może być słabszy i w efekcie wesprzeć waluty EM w tym złotego.

Taki scenariusz mógłby się przełożyć na spadek kursu EUR/PLN do nawet poziomów ostatnich minimów, w okolice 4,23. Jeśli chodzi o czynniki wewnętrzne, które mogłyby wesprzeć złotego, to z pewnością wyższa niż oczekiwana inflacja. Teoretycznie wynik na poziomie 2,6% przekracza cel inflacyjny i powinien skłonić RPP do podwyżki stóp w Polsce. To tyle, jeśli chodzi o teorię, która niewiele ma się do głosów członków Rady. Myślą oni raczej o obniżce stóp, by pobudzić wzrost gospodarczy, aniżeli o ich podwyżce. Według prezesa RPP, wzrost cen w tym okresie jest tylko typowym zjawiskiem sezonowym w Polsce, a w dalszej części roku inflacja powróci do celu. Bez wątpienia takie stanowisko nie jest czynnikiem przemawiającym na korzyść złotego. Oporem dla ewentualnych wzrostów będzie poziom 4,27. 

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 2

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Na wykresie kursu euro do złotego EUR/PLN widać bardzo pozytywne nastawienie inwestorów do naszej waluty, taka sytuacja jest jednak mniej widoczna na wykresie kursu franka do złotego CHF/PLN. Od początku lipca widzimy trend wzrostowy i tym samym systematyczną zwyżkę rat kredytobiorców. Kurs franka szwajcarskiego jest uzależniony od tego, czy mamy ryzyka na świecie. Takich nie brakuje, szczególnie biorąc pod uwagę wojnę handlową USA z Chinami, która może przynieść jeszcze wiele złego dla światowego wzrostu gospodarczego. Szczególnie dzisiejsze dane z Państwa Środka pokazują narastanie nadwyżki handlowej ze Stanami, co z pewnością nie ucieszy Trumpa. Cały czas tli się w powietrzu konflikt USA z Europą i nałożenie ceł na przemysł motoryzacyjny. Ugodziłoby to bardzo w ożywienie gospodarcze w strefie euro, szczególnie w Niemczech. Stąd trudno o odreagowanie notowań franka i taki też scenariusz widzimy na notowaniach kursu franka do złotego CHF/PLN. Wzrost zatrzymał dopiero poziom 3,85. Polskiemu złotemu na tej parze nie służy też sytuacja na skorelowanym z nim kursie euro do franka EUR/CHF, gdzie widzimy spadek z 1,14 do 1,1050 franka. 

Ratunkiem może być obniżka stóp przez Fed, która byłaby wsparciem dla walut rynków wschodzących w tym złotówki. 

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 3

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Po osiągnięciu maksimum kursu dolara do złotego USD/PLN na poziomie 3,81 kurs nieznacznie odreagowuje i obserwujemy spadek o około 2 grosze. Jeszcze za wcześnie, by mówić o wyklarowaniu się większego trendu spadkowego, ale bez wątpienia szanse na to rosną, biorąc pod uwagę to, co dzieje się ostatnio w polityce monetarnej USA i w instytucji zarządzającej nią. Fed niemal na każdym kroku podkreśla gorsze prognozy wzrostu gospodarczego i słabsze otoczenie,  chcąc obniżać koszt pieniądza, w zupełności nie patrząc na mocne dane z rynku pracy czy całkiem przyzwoitą stopę inflacji. Jeśli władze monetarne zdecydują się na taki krok, a oprócz tego Powell na konferencji będzie sugerował dalsze ruchy, to dolar w takiej sytuacji ucierpi. Biorąc to pod uwagę, wyklarowanie się większego trendu spadkowego na USD/PLN stanie się mocno realne, a tym samym zejście nawet w okolice 3,70. Oczywiście sprzyjać musi też wzrostowy układ na kursie euro do dolara EUR/USD. 

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 4

Wykres kursu funta brytyjskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Na wykresie kursu funta do złotego GBP/PLN widzimy wyrysowany kanał wzrostowy, choć nadal są to dość niskie poziomy i raczej jest to próba odreagowania notowań funta po rezygnacji premier May ze swojego stanowiska. Cały czas porozumienie Wielkiej Brytanii z UE tkwi w martwym punkcie. Zmieniło się tylko to, że o fotel premiera walczy już tylko dwóch kandydatów. Oboje jednak twierdzą, że 31 października Wyspiarze wyjdą ze strefy euro z lub bez umowy, oraz że handel bezcłowy z UE w razie twardego brexitu zostanie utrzymany. Takie zapowiedzi bez wątpienia sieją szereg niepewności i widać to doskonale w notowaniach funta, który cały czas jest pod presją. Nowy premier zostanie ogłoszony 23 lipca, ale czy spowoduje to przełom w negocjacjach? Na ten moment się na to nie zanosi. Dość słusznie ostatnio stwierdził Juncker z Komisji Europejskiej, że Wielka Brytania cały czas źle rozgrywa brexit, a ponadto, że za bardzo uwikłana jest we własnym ogródku politycznym. Alternatywy dla leżącej na stole umowy w dalszym ciągu nie ma. Wygląda więc na to, że być może dopiero po ogłoszeniu nowego premiera, sytuacja ruszy z miejsca. Do tego czasu trudno jednak  będzie o mocniejsze wzrosty na funcie. 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk