Reklama
WIG79 997,20-0,25%
WIG202 350,87+0,00%
EUR / PLN4,32-0,02%
USD / PLN3,98+0,01%
CHF / PLN4,48-0,10%
GBP / PLN5,06-0,08%
EUR / USD1,09-0,02%
DAX17 932,68-0,02%
FT-SE7 722,60-0,06%
CAC 408 148,14-0,20%
DJI38 790,43+0,20%
S&P 5005 149,42+0,63%
ROPA BRENT86,74-0,20%
ROPA WTI82,58-0,28%
ZŁOTO2 160,39-0,05%
SREBRO25,11+0,32%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rosnąca inflacja nie martwi Rady Polityki Pieniężnej

Internetowykantor.pl | 18:23 15 lipiec 2019

Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin

Fed zdecydowany na obniżkę stóp, z tego powodu cieszyć będzie się Trump i waluty rynków wschodzących, które powinny się umacniać. Obawy o światowy wzrost i wojna handlowa USA z Chinami utrzymuje wysoki poziom kursu franka do złotego CHF/PLN. Kurs euro do dolara EUR/USD zakotwiczył w okolicach 1,13 dolara rozstrzygnięcie, w którą stronę podąży kurs, nastąpi prawdopodobnie po posiedzeniu Fed na końcu lipca. Wielka Brytania i Brexit czekają na nowego premiera. 

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 03.07.2019-15.07.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2350

3,8055

3,7550

4,7350

Maksimum

4,2735

3,8513

3,8101

4,7635

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 1

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 1

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Reklama

Początek miesiąca na parze EUR/PLN upłynął pod znakiem wzrostu notowań o kilka groszy. Było to konsekwencją mocniejszego dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Teraz aktualnie widzimy trend boczny, a pasmo wahań znacznie się zmniejszyło i to też zasługa niezdecydowania inwestorów w wycenie EUR/USD. Kurs zakotwiczył tuż poniżej 1,13 i tak naprawdę nie wiadomo, w którą stronę podąży. Wydaje się, że taka sytuacja może się utrzymać aż do posiedzenia Fed zaplanowanego na koniec lipca. Niemal wszyscy analitycy oczekują cięcia stóp o min 25 pkt bazowych. Jeśli rzeczywiście do takowego ruchu dojdzie, to dolar może być słabszy i w efekcie wesprzeć waluty EM w tym złotego.

Taki scenariusz mógłby się przełożyć na spadek kursu EUR/PLN do nawet poziomów ostatnich minimów, w okolice 4,23. Jeśli chodzi o czynniki wewnętrzne, które mogłyby wesprzeć złotego, to z pewnością wyższa niż oczekiwana inflacja. Teoretycznie wynik na poziomie 2,6% przekracza cel inflacyjny i powinien skłonić RPP do podwyżki stóp w Polsce. To tyle, jeśli chodzi o teorię, która niewiele ma się do głosów członków Rady. Myślą oni raczej o obniżce stóp, by pobudzić wzrost gospodarczy, aniżeli o ich podwyżce. Według prezesa RPP, wzrost cen w tym okresie jest tylko typowym zjawiskiem sezonowym w Polsce, a w dalszej części roku inflacja powróci do celu. Bez wątpienia takie stanowisko nie jest czynnikiem przemawiającym na korzyść złotego. Oporem dla ewentualnych wzrostów będzie poziom 4,27. 

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 2

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 2

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Na wykresie kursu euro do złotego EUR/PLN widać bardzo pozytywne nastawienie inwestorów do naszej waluty, taka sytuacja jest jednak mniej widoczna na wykresie kursu franka do złotego CHF/PLN. Od początku lipca widzimy trend wzrostowy i tym samym systematyczną zwyżkę rat kredytobiorców. Kurs franka szwajcarskiego jest uzależniony od tego, czy mamy ryzyka na świecie. Takich nie brakuje, szczególnie biorąc pod uwagę wojnę handlową USA z Chinami, która może przynieść jeszcze wiele złego dla światowego wzrostu gospodarczego. Szczególnie dzisiejsze dane z Państwa Środka pokazują narastanie nadwyżki handlowej ze Stanami, co z pewnością nie ucieszy Trumpa. Cały czas tli się w powietrzu konflikt USA z Europą i nałożenie ceł na przemysł motoryzacyjny. Ugodziłoby to bardzo w ożywienie gospodarcze w strefie euro, szczególnie w Niemczech. Stąd trudno o odreagowanie notowań franka i taki też scenariusz widzimy na notowaniach kursu franka do złotego CHF/PLN. Wzrost zatrzymał dopiero poziom 3,85. Polskiemu złotemu na tej parze nie służy też sytuacja na skorelowanym z nim kursie euro do franka EUR/CHF, gdzie widzimy spadek z 1,14 do 1,1050 franka. 

Reklama

Ratunkiem może być obniżka stóp przez Fed, która byłaby wsparciem dla walut rynków wschodzących w tym złotówki. 

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 3

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 3

Wykres kursu dolara amerykańskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Po osiągnięciu maksimum kursu dolara do złotego USD/PLN na poziomie 3,81 kurs nieznacznie odreagowuje i obserwujemy spadek o około 2 grosze. Jeszcze za wcześnie, by mówić o wyklarowaniu się większego trendu spadkowego, ale bez wątpienia szanse na to rosną, biorąc pod uwagę to, co dzieje się ostatnio w polityce monetarnej USA i w instytucji zarządzającej nią. Fed niemal na każdym kroku podkreśla gorsze prognozy wzrostu gospodarczego i słabsze otoczenie,  chcąc obniżać koszt pieniądza, w zupełności nie patrząc na mocne dane z rynku pracy czy całkiem przyzwoitą stopę inflacji. Jeśli władze monetarne zdecydują się na taki krok, a oprócz tego Powell na konferencji będzie sugerował dalsze ruchy, to dolar w takiej sytuacji ucierpi. Biorąc to pod uwagę, wyklarowanie się większego trendu spadkowego na USD/PLN stanie się mocno realne, a tym samym zejście nawet w okolice 3,70. Oczywiście sprzyjać musi też wzrostowy układ na kursie euro do dolara EUR/USD. 

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 4

Inflacja w Polsce rośnie, ale nie martwi RPP - 4

Reklama

Wykres kursu funta brytyjskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Na wykresie kursu funta do złotego GBP/PLN widzimy wyrysowany kanał wzrostowy, choć nadal są to dość niskie poziomy i raczej jest to próba odreagowania notowań funta po rezygnacji premier May ze swojego stanowiska. Cały czas porozumienie Wielkiej Brytanii z UE tkwi w martwym punkcie. Zmieniło się tylko to, że o fotel premiera walczy już tylko dwóch kandydatów. Oboje jednak twierdzą, że 31 października Wyspiarze wyjdą ze strefy euro z lub bez umowy, oraz że handel bezcłowy z UE w razie twardego brexitu zostanie utrzymany. Takie zapowiedzi bez wątpienia sieją szereg niepewności i widać to doskonale w notowaniach funta, który cały czas jest pod presją. Nowy premier zostanie ogłoszony 23 lipca, ale czy spowoduje to przełom w negocjacjach? Na ten moment się na to nie zanosi. Dość słusznie ostatnio stwierdził Juncker z Komisji Europejskiej, że Wielka Brytania cały czas źle rozgrywa brexit, a ponadto, że za bardzo uwikłana jest we własnym ogródku politycznym. Alternatywy dla leżącej na stole umowy w dalszym ciągu nie ma. Wygląda więc na to, że być może dopiero po ogłoszeniu nowego premiera, sytuacja ruszy z miejsca. Do tego czasu trudno jednak  będzie o mocniejsze wzrosty na funcie. 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Internetowykantor.pl

Internetowykantor.pl

Najdłużej działający kantor internetowy w Polsce. Ekspert w dziedzinie wymiany walut oraz rynków walutowych. Serwis z ponad 1 mln pozytywnych opinii.


Reklama

Czytaj dalej