• Odbierz prezent
Rosja w natarciu - jak to wpłynie na naszą giełdę? Sprawdza Maciej Kietliński
fot. Materiał partnera

Początek tygodnia na warszawskim parkiecie wiązał się z wyraźną przeceną spółek węglowych - mocno traciły walory JSW (przeszło 7%) czy Bogdanki (ponad 3% w dół). Chociaż nie pojawiła się żadna informacja mogąca w rzetelny sposób fundamentalnie usprawiedliwić tę przecenę, to pojawiły się przypuszczenia, że rynek gra pod możliwe pojawienie się negatywnej informacji (nowa odsłona windfall tax?) w nadchodzących dniach.

Negatywny sentyment względem warszawskiej giełdy wspierają również najnowsze dane makroekonomiczne. W ujęciu kwartalnym, polski PKB spadł o 2,4%, co jest - jak do tej pory - najgorszym wynikiem wśród państw europejskich. Zwalniająca gospodarka oznacza spadek popytu, który co do zasady zmniejsza również poziom podaży wśród producentów. Co więcej, utrzymująca się negatywna dynamika PKB może doprowadzić także do spadku popytu na pracę i wzrost bezrobocia. Paradoksalnie, słaby odczyt PKB jest dla inwestorów całkiem pozytywną informacją, bowiem w realiach zniżkującej inflacji RPP nie będzie skłonna do wznowienia cyklu podwyżek stóp procentowych. Jednak doniesienia o zbliżającej się ofensywie wojsk rosyjskich na wschodzie Ukrainy stanowią kolejny negatywny czynnik dla naszego regionu. Które spółki mogą jeszcze zyskać na trwającym konflikcie?

Zapraszamy na webinar Bliżej Giełdy, w którym przekonujemy, że giełda nie kocha podatków.

 

W najnowszym webinarze:

  • Stara miłość do windfall tax nie rdzewieje?
  • Jak wypada polskie PKB na tle Europy i co z tego wynika?
  • Rosja w natarciu - jak to wpłynie na naszą giełdę?

 

Oglądaj online

 

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


XTB

XTB jest jednym z wiodących europejskich brokerów i największym polskim brokerem. Zapewnia inwestorom dostęp do ponad 1500 instrumentów, wliczając w to waluty, indeksy, akcje i towary. Obecnie posiada oddziały w 11 krajach. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk