• Odbierz prezent
Rosja pozbywa się rezerw w USD. Pierwszy raz w historii aktywa dolarowe są niższe niż wartość złota! Zaplanowane działanie?
fot. freepik.com

Według raportu Centralnego Banku Rosji opublikowanego w tym tygodniu i przeanalizowanego przez Bloomberga, na koniec czerwca złoto stanowiło 23% rezerw Centralnego Banku Rosji. Udział banku w aktywach dolarowych spadł do 22%. W 2018 roku ponad 40% rosyjskich rezerw było w dolarach.

W zeszłym roku rosyjskie zasoby złota przyćmiły jej rezerwy dolarowe pomimo wstrzymania zakupów złota. Było to częściowo spowodowane wzrostem wartości jego zasobów złota wraz ze wzrostem cen kruszcu. Z drugiej strony ciągły wysiłek banku centralnego w celu pozbycia się aktywów dolarowych, doprowadził do bezprecedensowej sytuacji, którą widać na grafice poniżej.

Pierwszy raz w historii aktywa dolarowe Banku Rosji są niższe niż wartość przechowywanego złota.

Rosja pozbywa się rezerw w dolarach (USD). Pierwszy raz w historii aktywa dolarowe są niższe niż wartość złota! - 1

Bloomberg

Zaplanowane działanie

Kurczące się rezerwy dolarowe Rosji nie były dziełem przypadku. To była celowa polityka „depolaryzacji” nakreślona przez prezydenta Putina, aby zmniejszyć ekspozycję tego kraju na Stany Zjednoczone i ochronić go przed groźbą sankcji amerykańskich. Złoto zajmuje obecnie drugie miejsce w rezerwach rosyjskiego banku centralnego tylko za euro. Bank Centralny Rosji również zwiększył swoje zasoby juana. Chińska waluta stanowi obecnie około 12% rosyjskich rezerw.

Najpotężniejszy z kupców

Przed zakończeniem programu skupu złota zeszłej wiosny Rosja była największym nabywcą kruszcu ze wszystkich banków centralnych świata. Według raportu Centralny Bank Rosji kupił królewski metal o wartości 4,3 miliarda dolarów w okresie od czerwca 2019 do czerwca 2020 roku.

Ale Rosjanie kupowali złoto na długo przed tym. Bank Centralny Rosji kupował złoto co miesiąc od marca 2015 r. według Bloomberga, „Rosja wydała ponad 40 miliardów dolarów na budowę wojennej skrzyni ze złotem w ciągu ostatnich pięciu lat, co czyni ją największym nabywcą na świecie”.

Jak widać nie tylko inwestorzy indywidualni coraz częściej spoglądają w stronę złota w tych niespokojnych czasach. Potężni inwestorzy już od dawna aktywnie działają na tym rynku. W Polsce bogatą ofertę złota oraz srebra inwestycyjnego ma firma FlyingAtom Gold.

Finansowy Krytyk


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk