• Odbierz prezent
rosja w odpowiedzi na sankcje
Z artykułu dowiesz się:

- Jak scena polityczna wpływa na rynki

Dziś scena polityczna nie przyniesie rynkom wysokiej zmienności. Wciąż w centrum uwagi pozostają decyzje Kongresu Stanów Zjednoczonych w sprawie nałożenia sankcji na Rosję, Iran i Koreę Północną. W tej kwestii wypowiedziała się strona rosyjska. Polski rynek mogą niepokoić uwagi Komisji Europejskiej, która ostrzega przed uruchomieniem art. 7 Traktatu o UE.

 

Odpowiedź Rosji

Decyzja, która zapadła wczoraj w Kongresie USA dotycząca nałożenia sankcji na Rosję, Iran i Koreę Północną wzbudziła wiele obaw i kontrowersji w Unii Europejskiej i Rosji. Choć Kongresmeni podjęli tę decyzję na rzecz bezpieczeństwa międzynarodowego, to wydaje się, że mają także swój interes. W przypadku Rosji sankcje mają głównie charakter ekonomiczny, uderzając w rosyjski rynek energetyczny. Niezawisimaja Gazieta (Независимая газета) – rosyjski dziennik komentuje decyzję Kongresmenów, podkreślając, że jest to niebezpieczne dla interesów unijnych i rosyjskich inwestorów oraz wspólnych projektów energetycznych. EurActiv przedstawiło listę wspomnianych „wspólnych” projektów UE i Rosji. Jak podają, sankcje te mogą zablokować niektóre z nich (np. budowa zakładów gazu skroplonego w porcie Ust-Ługa). Komisja Europejska nie komentuje doniesień EurActiv. Jednak już wcześniej komisarze unijni wysnuli swoje obawy wobec amerykańskich sankcji, podkreślając przy tym, że KE nie pozostawi ich bez odpowiedzi.

Tym samy wzrasta ryzyko polityczne przy i tak napiętych już relacjach (głównie handlowych) na linii Bruksela-Waszyngton. Mowa tu również o braku porozumienia w sprawie ciągnącej się od kilku lat (od 2013) debacie nad umową o wolnym handlu - TTIP.

 

Komisja Europejska straszy…

co widać po EUR/PLN. Sytuacja polityczna jest jedną ze składowych, wpływających na PLN. Unijni komisarze wciąż monitorują sytuację w Polsce, ostrzegając przy tym przed możliwymi sankcjami. Polska znalazła się obecnie w patowym momencie. Z jednej strony KE, która ostrzega Polskę przed konsekwencjami wprowadzenia ustaw dotyczących sądownictwa, a z drugiej Rosja. Rada Federacji zwróciła się do Władimira Putina o wprowadzenie ograniczeń we współpracy z Polską.


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk