• Odbierz prezent
Ropa WTI z jednym układem - analiza wykresu cen ropy

Na godzinowym wykresie ropy WTI zaznaczyłem kolorem żółtym spadkowe fazy. Poza tym, że są to korekty, to łączy je jeszcze jeden ważny element, czyli wysokość prostokąta - 1.3$. Jak widać, sześć kolejnych spadków niemal idealnie mieści się w zakresie wyznaczonym przez tę figurę. Dość często wykorzystuje mierzenie kierunkowe o wartości 100% w swoich analizach, ale żeby aż tak powtarzalne było zachowanie inwestorów, to sobie nie przypominam.

Wiadomości rynkowe z mBank

Bazując tylko na tym, można zinterpretować zatrzymanie na poziomie 69.32$ jako zakończenie spadków i powrót do trendu wzrostowego

Ten ma szansę dalej być kontynuowany, szczególnie po pokonaniu oporu wyższego rzędu 68$. Dla pewności dodałem wzrostową linię trendu, aby nie było wątpliwości, że klasyczne narzędzia także są użyteczne.

Następne opory wyższego rzędu należy szukać w przedziale 73$-75$

Warto przypomnieć, że fale spadkowe widoczne na interwale tygodniowym osiągnęły długość 10$. Można wiec założyć, że po zakończeniu bieżącego impulsu, czarne świece osiągną podobną długość.

Wracając do naszych prostokątów, skoro podaż w ostatni czasie nie była w stanie pokonać większej przestrzeni niż owe 1.3$, to w przypadku spadków o znacząco większej wartości (powiedzmy 2$), będzie można uznać, że posiadacze krótkich pozycji próbują przejąć kontrole nad strukturą wykresu.

WTI z jednym układem.  - 1

 


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk