• Odbierz prezent
Ropa WTI wystrzeliła! Zyskuje niemal 30% na otwarciu

Połączenie kruchego popytu na ropę naftową i globalnego magazynowania surowca spowodowało, że ceny ropy naftowej osiągnęły poziom niespotykany od ponad dwóch dekad. Podczas piątkowej sesji ropa została wyceniona na, bagatela, 15 dolarów za baryłkę. W poniedziałek kurs ropy naftowej otwiera się gigantyczną luką, a surowiec zyskuje 30% i zostaje wyceniony na 23.68 $ za baryłkę. Co jest przyczyną wzrostów?

Sytuacja na rynku ropy naftowej WTI

Amerykański benchmark ropy naftowej, West Texas Intermediate (WTI), spadł w piątek do okolic 15 dolarów, ponieważ gospodarki światowe wciąż pozostają zamknięte z powodu pandemii COVID-19, która niszczy globalny popyt na ropę naftową. Na domiar złego, światowe magazyny ropy naftowej osiągają swoje granice. Amerykański Departament Energetyki rozważa nawet zapłacenie krajowym producentom ropy za przechowywanie ropy w ziemi.

Vandana Hari, założycielka Vanda Insights, firmy specjalizującej się w analizie rynku ropy naftowej, zauważyła, że „Obecne ceny pokazują, że cięcia w OPEC+ okazały się niezbędne, a ceny ropy po raz kolejny znalazły się na łasce wirusa", dodając: „Dopóki Stany Zjednoczone nie zaczną odmrażać gospodarki, kurs ropy może dryfować niżej lub pozostawać na obecnych poziomach".

Przemysł naftowy szybko ograniczył produkcję w obliczu szacunkowego spadku popytu na paliwa o 30% na całym świecie. Urzędnicy z Arabii Saudyjskiej przewidują, że całkowita globalna podaż ze strony producentów ropy naftowej może wynieść prawie 20 milionów baryłek ropy dziennie, ale obejmuje to również dobrowolne cięcia ze strony takich krajów jak Stany Zjednoczone i Kanada, które nie mogą po prostu włączyć lub wyłączyć produkcji w taki sam sposób jak większość krajów OPEC, gdyż większość przedsiębiorstw produkujących ropę na tamtych rynkach jest prywatna.

Rynek paliwowy cechuje się wysoką zmiennością

W ostatnich latach, rynek paliwowy stał się najbardziej zmiennym na całym rynku finansowym. Zmienność cen ropy sięga około 40-50%, podczas gdy na przykład rynki walutowe osiągają zmienność „tylko” 10-15%.

Ropa WTI zyskuje 30% na otwarciu sesji

FXMAG surowce ropa wti wystrzeliła! zyskuje niemal 30% na otwarciu ropa naftowa (wti) wti oil.wti wti, ropa naftowa, opec, kurs ropy naftowej, kontrakty terminowe 1

Kurs ropy naftowej WTI, 3 dni

17 kwietnia, miało miejsce rolowanie kontraktów na ropę WTI, zatem nastąpiła zmiana daty dostaw kontraktów futures, na których oparte są notowania tego surowca. Przechodzenie na kolejny kontrakt, o dłuższym terminie wygaśnięcia, jest związane z przejściem na bardziej płynne aktywo, w celu uniknięcia niespodziewanych ruchów cenowych związanych z wygasaniem obecnego kontraktu terminowego.

Różnica między najbliższymi sobie kontraktami wynosiła około 6,5 dolara na baryłce, co oznacza, że na pozycji długiej został naliczony wzrost zysku odpowiadający około 6,5 dolara. W przypadku pozycji krótkiej została naliczona strata odpowiadająca wzrostowi kursu o 6,5 USD na baryłce.

W efekcie kurs ropy naftowej WTI otworzył się luką wzrostową i zyskał prawie 30%, podbijając cenę amerykańskiej ropy naftowej. Termin rolowania ropy Brent wyznaczony jest na 24 kwietnia.

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk