• Odbierz prezent
Ropa WTI bije szczyty z 2018 roku! Mocna przecena Asbis oraz Medicalgorithmics. Solidne wzrosty na Wall Street
fot. freepik.com

Indeksy na Wall Street odnotowały w poniedziałek solidne wzrosty, indeks S&P 500 (+1,4%) nadrobił częściowo relatywną słabość z ubiegłego tygodnia względem indeksu Nasdaq (+0,8%). Sektorowo zyskiwały spółki paliwowe, wspomagane rosnącą ceną ropy naftowej, która wyznaczyła kolejne lokalne maksima.

Ropa WTI przebija już niemal szczyty z 2018 roku,

a po jeszcze niewielkim wzroście ceny surowca osiągną poziomy ostatni raz widziane w 2014 roku. W temacie pandemii – Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stwierdził, że 19 lipca powinien być datą końca restrykcji, jednak dostrzega zagrożenie, które może pojawić się zimą, wraz z większą zachorowalnością na grupę i nie jest wykluczone, że przy negatywnym scenariuszu lockdowny powrócą za kilka miesięcy. Pierwszą dawkę szczepionki w Wielkiej Brytanii otrzymało już 82% populacji, a pomimo tego dzienna liczba zachorowań przekracza 10 tys., jednak liczba zgonów pozostaje na tym samym poziomie, z 7 dniową średnią ok. 10 przypadków.

Krajowe indeksy zachowywały się relatywnie słabiej i zakończyły sesję w okolicy swoich poziomów odniesienia,

tym samym oddając część przewagi z ostatnich sesji, gdy w stosunku do globalnych indeksów prezentowały się lepiej. W indeksie WIG20 największą zniżkę odnotowały walory LPP (-4,3%), korygując większość piątkowego wzrostu. Na przeciwległym biegunie w indeksie znalazły się walory Mercatora (+3%), na notowaniach spółki od kwietnia trwa konsolidacja, a więc o ile spółka nie zmieni trendu, ma przed sobą jeszcze kilka % potencjalnego wzrostu. Zwyżkę odnotował również odbijający KGHM (+2,5%), podążając za rosnącą po korekcie ceną miedzi.

W indeksie mWIG40 najmocniej przecenił się ASBIS (-7%),

który podał na początku wczorajszej sesji informacje o przychodach w maju, które wyniosły 211 mln USD (+74% r/r), wobec 230 mln USD w kwietniu. W indeksie najmocniejszym walorem był Comarch (+2,5%), który zatrzymał się po serii 4 spadkowych sesji z rzędu. W indeksie sWIG80 liderem zwyżek został Serinus (+12,3%) – w piątek po sesji spółka podała informację, że Quercus TFI zwiększył zaangażowanie w kapitale do 5,13% z 4,85% wcześniej. Najsłabszym walorem w indeksie małych spółek był Medicalgorithmics (-4,1%). Z pozostałych informacji Budimex podpisał list intencyjny ws. budowy zakładu Frito Lay o wartości 343 mln zł.


Biuro Maklerskie Alior Bank SA

Zespół Analiz i Doradztwa Biura Maklerskiego Alior Bank SA: Zbigniew Obara, Marcin Brendota, Tomasz Kolarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER  

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk