• Odbierz prezent
Ropa naftowa WTI – czy tworzymy formację szczytową i cena niebawem się załamie ?

Cena ropy naftowej znajduje się obecnie w bardzo ciekawym miejscu. O ile trend niewątpliwie jest wzrostowy, to należy mieć na uwadze ryzyko powstania formacji podwójnego szczytu.

Sytuacja na rynku ropy naftowej

Jak pamiętamy, wybuch pandemii koronawirusa spowodował gigantyczną nadpodaż czarnego złota na rynku. Cena ropy naftowej zaczęła drastycznie spadać, w efekcie czego doszło nawet do niewiarygodnej sytuacji, w której notowania kontraktów zeszły nawet w rejon wartości ujemnych. Spektakularne wydarzenia nie trwały jednak zbyt długo i aktualnie, po dwóch miesiącach wzrostów, znaleźliśmy się na poziomie 40 dolarów za baryłkę. Z jednej strony jest to mało, ponieważ w styczniu byliśmy na poziomach grubo powyżej 60 dolarów, z drugiej jednak, żyjemy obecnie w zupełnie innej rzeczywistości. Porozumienie kartelu OPEC+, zmniejszająca wydobycie o 9,7 milionów baryłek ropy naftowej dziennie, niedawno została przedłużona o kolejny miesiąc. Oznacza to, że popyt nie wraca w satysfakcjonującym tempie. W takiej sytuacji realne jest ryzyko ponownych spadków. Sprawdźmy więc, jak to wygląda od strony technicznej.

Na dwoje babka wróżyła…

Zarówno rynkowe byki, jak i niedźwiedzie, mogą znaleźć na wykresie coś dla siebie. W takich sytuacjach bardzo ważne jest używanie zleceń zabezpieczających typu STOP LOSS.

Optymiści powiedzą, że do uzupełnienia pozostała luka spadkowa, którą systematycznie udaje się domykać.

 ropa WTI 1

Wykres: ropa naftowa WTI (5 miesięcy)

Pesymiści dostrzegą możliwość formowania się podwójnego szczytu, którego potencjalny zasięg przedstawiony jest czerwoną pionową linią. Cena ropy naftowej WTI w przypadku realizacji tego scenariusza mogłaby spaść poniżej 30 dolarów za baryłkę.

 ropa WTI 2

Wykres: ropa naftowa WTI (3 miesiące)

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk