• Odbierz prezent
Ropa naftowa - warto zachować ostrożność z długimi pozycjami

Ropa naftowa WTI jest w 2020 roku bardzo gorącym tematem. Najpierw gigantyczne spadki doprowadziły do wielu bankructw klientów indywidualnych korzystających z dźwigni finansowej, a jednocześnie rewelacyjnych wyników biur brokerskich. Następnie pierwszy raz w historii zanotowała wartości ujemne, czym zachęciła nowych inwestorów do „łatwego zysku”. Także i tym razem nie obyło się bez niespodzianki, ponieważ gigantyczne contango przyczyniło się do solidnego uszczuplenia sporej ilości rachunków. Gdy rynkowe odleszczanie się zakończyło, w kolejnej fazie mamy do czynienia z potężnymi wzrostami. Zastanówmy się, jak ropa naftowa WTI może zachować w się w przyszłości.

Warto śledzić decyzje OPEC+

Kartel OPEC+ zdecydował się na zmniejszenie wydobycia ropy naftowej o prawie 10 milionów baryłek dziennie. Stan ten utrzymuje się już od kilku miesięcy i póki co nie zanosi się na zmiany w tej kwestii. Warto jednak śledzić te komunikaty, ponieważ ewentualny wzrost wydobycia, będzie bardzo czytelnym sygnałem, że popyt wraca, a to powinno się przełożyć na kolejne wzrosty ceny ropy naftowej WTI.

Brak reakcji na dobre dane może niepokoić

Ostatni odczyty zapasów ropy naftowej WTI był najlepszym rezultatem w tym roku z punktu widzenia rynkowych byków. Zapasy ropy naftowej WTI spadły w ciągu tygodnia o -7,195 mln baryłek. Niepokojący jest jednak fakt, iż ten sygnał popytowy, nie doprowadził do wyznaczenia nowych szczytów w notowaniach ropy naftowej WTI. Co więcej, widzimy wyraźnie, iż kąt nachylenia kolejnych wzrostów stopniowo spada, co może świadczyć o malejącej sile kupujących.

 WTI

Wykres: ropa naftowa WTI (1 miesiąc)

Co się może wydarzyć jeśli nie dojdzie do mocnego wybicia poprzedniego szczytu?

W pewnym momencie może dojść do wypłaszczenia ruchu, a następnie dynamicznego załamania notowań ropy naftowej WTI. Pamiętać jednak należy, iż na chwilę obecną nie ma żadnych sygnałów sprzedaży, ponieważ utrzymana jest sekwencja wyższych szczytów i wyższych dołków. Jednocześnie słabnięcie trendu wzrostowego jest ewidentne, dlatego warto zachować ostrożność po długiej stronie rynku.

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk