• Odbierz prezent
Ropa naftowa najdroższa od dwóch miesięcy! Rynek platyny na drodze do tegorocznej nadwyżki

Ostatnie dni na rynku ropy naftowej były okresem przewagi strony popytowej. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych (WTI) po raz pierwszy od połowy marca przekroczyła barierę na poziomie 30 USD za baryłkę, a tym samym, dotarła do najwyższych poziomów od dwóch miesięcy. W górę pną się również notowania europejskiej ropy Brent, które przekraczają 33 USD za baryłkę.

Strona popytowa na rynku ropy naftowej rozpędza się wraz z kolejnymi doniesieniami o otwieraniu gospodarek po restrykcjach związanych z pandemią koronawirusa. Te zmiany łączą się bowiem z oczekiwaniami stopniowego wzrostu popytu na paliwa.

Ropa naftowa najdroższa od dwóch miesięcy - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dodatkowym wsparciem dla notowań ropy naftowej są informacje o dalszych cięciach produkcji tego surowca. Według piątkowego raportu Baker Hughes, liczba funkcjonujących wiertni ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu spadła o 34 do poziomu 258, czyli do najniższego poziomu w historii prowadzonych statystyk na ten temat. Dodatkowo, ogromne cięcia produkcji wprowadziły kraje OPEC+.

Ważnym testem sytuacji na rynku ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych będzie jednak jutrzejsza sesja, czyli ostatnia sesja przed wygasaniem czerwcowego kontraktu na ten surowiec w USA. Miesiąc temu, podczas pamiętnej sesji 20 kwietnia, ceny majowych kontraktów na ropę spadły do poziomów niemal -40 USD za baryłkę. Wiele wskazuje jednak na to, że w tym miesiącu nie dojdzie do powtórki tej sytuacji, czyli do paniki i ujemnych cen ropy – wielu inwestorów wzięło pod uwagę ten scenariusz i już wcześniej zamykało lub rolowało pozycje na rynku ropy, a ponadto sytuacja po stronie zapasów jest lepsza niż jeszcze miesiąc temu.

Ropa naftowa najdroższa od dwóch miesięcy - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

PLATYNA

Rynek platyny na drodze do tegorocznej nadwyżki.

Wybicie się w górę notowań złota zapoczątkowało podobne ruchy notowań pozostałych metali szlachetnych. Notowania platyny po kilku tygodniach konsolidacji, także ruszyły w górę, przekraczając wyraźnie poziom 800 USD za uncję. Tym samym, cena platyny dotarła dzisiaj do najwyższego poziomu od ponad dwóch miesięcy.

Dzisiaj opublikowany został raport World Platinum Investment Council (WPIC), prezentujący prognozy dotyczące popytu i podaży tego kruszcu w bieżącym roku. Według WPIC, tegoroczny popyt na platynę spadnie aż o 18% (głównie ze względu na spadek popytu w branży motoryzacyjnej, generującym większość zapotrzebowania na ten metal – ale też ze względu na spadek popytu ze strony inwestorów czy branży jubilerskiej), zaś podaż zmniejszy się o 13%.

W rezultacie, na globalnym rynku platyny w bieżącym roku oczekiwana jest nadwyżka wynosząca 247 tysięcy uncji. To więcej niż wynosiły wcześniejsze prognozy, zakładające nadwyżkę w wysokości 119 tysięcy uncji.

Z jednej strony, oczekiwania większej nadwyżki powinny negatywnie wpływać na ceny platyny. Niemniej, opublikowane właśnie prognozy i tak zakładają lepszą sytuację niż oczekiwano wcześniej. Prognozy zadziałały więc na inwestorów raczej uspokajająco i sprzyjają wzrostom notowań tego surowca.

Ropa naftowa najdroższa od dwóch miesięcy - 3

Notowania platyny – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk