• Odbierz prezent
Ropa naftowa na drodze do imponującego miesięcznego wzrostu. Produkcja i popyt na gaz ziemny wyraźnie w dół

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie upływa bez przełomowych zmian. Co prawda sesje w środę i czwartek przyniosły nieco więcej zmienności, jednak ostateczny bilans całego tygodnia może być neutralny. Dzisiaj rano notowania ropy naftowej znajdują się pod delikatną presją podaży – wczoraj ukazały się kolejne dane pokazujące wzrost zapasów ropy w USA, a dodatkowym czynnikiem sprzyjającym sprzedającym są napięcia na linii USA-Chiny.

Nie zmienia to faktu, że notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do wypracowania wyjątkowo dobrego wyniku w skali całego miesiąca. Maj na rynku ropy upływał pod znakiem zwyżek, które nastąpiły po wyjątkowo emocjonującej drugiej połowie kwietnia. To właśnie końcówka kwietnia była czasem ogromnej zmienności i pamiętnego zejścia cen kontraktów na ropę WTI do ujemnych poziomów.

Ropa naftowa na drodze do imponującego miesięcznego wzrostu - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane miesięczne

W maju wzrosty notowań ropy naftowej rozpoczęły się więc od niskiej bazy. Dodatkowo, polepszeniu nastrojów sprzyjały komunikaty polityczne i dane fundamentalne. Kraje OPEC+ zadecydowały o dużych cięciach produkcji ropy naftowej właśnie począwszy od maja. Dodatkowo, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie spadki wydobycia przyspieszyły, a nawet pojawiły się przejściowe zniżki zapasów ropy w USA.

W rezultacie, notowania ropy naftowej WTI obecnie wypracowały już ponad 50-procentową zwyżkę, czyli najwyższą w historii. Z kolei notowania ropy Brent rosną o ponad 30%, co jest najlepszym wynikiem od 1999 r.

Ropa naftowa na drodze do imponującego miesięcznego wzrostu - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane miesięczne

GAZ ZIEMNY

Produkcja i popyt na gaz ziemny w USA wyraźnie w dół.

Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych odbiły się w ostatnim czasie od tegorocznych minimów. Zwyżki nadal jednak nie są dynamiczne, a bieżący tydzień ma szansę zakończyć się na tym rynku neutralnie lub na niewielkim minusie.

Wczoraj amerykański Departament Energii podał, że w poprzednim tygodniu zapasy gazu ziemnego w USA zwyżkowały o 109 mld stóp sześciennych, czyli bardziej niż oczekiwano (101 mld stóp sześciennych). Niemniej, zmiana zapasów nie różniła się na tyle od prognoz, aby mogła wywołać istotną reakcję inwestorów.

Ogólnie, sytuacja na rynku gazu ziemnego pozostaje trudna, ale konsekwencje gospodarcze pandemii koronawirusa są widoczne także na tym rynku. Wyraźnie spadła liczba funkcjonujących wiertni gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych, co przełożyło się na duży spadek produkcji tego surowca – w poprzednim tygodniu spadek ten był największy od dwóch lat. Niemniej, konsumpcja także pozostaje na niskich poziomach. W minionym tygodniu była ona w USA najniższa od początku roku.

W rezultacie, na rynku gazu ziemnego powodów do optymizmu jest coraz więcej, zwłaszcza biorąc pod uwagę spadek produkcji – niemniej, o ile do większych spadków już prawdopodobnie nie dojdzie, to także wspinanie się cen gazu w górę może być powolne.

Ropa naftowa na drodze do imponującego miesięcznego wzrostu - 3

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk