• Odbierz prezent
Ropa naftowa: czy to początek większych zwyżek? Powrót cen złota do wzrostów

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej cechowała się wyjątkowo dużą zmiennością. Chwilowo, dzienne zwyżki sięgały nawet około 30%, niemniej ostatecznie notowania ropy naftowej oddały część z nich. Nie zmienia to faktu, że ceny ropy naftowej wypracowały wzrosty rzędu 20% i napełniły inwestorów nadzieją na to, że presja spadkowa na ceny tego surowca nareszcie się wyczerpała.

Dzisiaj rano notowania ropy naftowej odreagowują wczorajsze wzrosty, niemniej nie oddalają się istotnie od czwartkowych poziomów zamknięcia. To pokazuje, że strona popytowa w końcu stała się na tym rynku silniejsza. Pomogli w tym politycy – Donald Trump zapowiedział, że porozumienie pomiędzy Arabią Saudyjską a Rosją może zostać wypracowane nawet w najbliższych dniach.

Ropa naftowa: czy to początek większych zwyżek?  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Na razie inwestorzy traktują te doniesienia z dystansem, zwłaszcza że Trump sugeruje, że oba kraje mogą ograniczyć produkcję ropy nawet o 10-15 mln baryłek dziennie (podczas gdy ich łączna produkcja obecnie wynosi nieco ponad 20 mln baryłek dziennie). Jednak jeśli do jakiegokolwiek porozumienia faktycznie dojdzie, to z pewnością będzie ono ważnym czynnikiem wspierającym ceny ropy naftowej – i to nawet niekoniecznie od strony fundamentalnej, lecz bardziej od strony psychologicznej. Saudyjczycy i Rosjanie prawdopodobnie nie będą w stanie zniwelować całości ani nawet dużej części negatywnego wpływu koronawirusa na popyt na ropę, ale ich wspólne działania byłyby symbolicznym gestem, pokazującym, że producenci ropy naftowej nie pozostają bierni.

Pewnym rozczarowaniem jest jednak postawa samych Stanów Zjednoczonych. Trump nie zapowiedział bowiem żadnego cięcia produkcji ropy naftowej w USA. Niemniej, spadek wydobycia w tym kraju prawdopodobnie i tak nastąpi ze względu na ograniczenia w działalności operacyjnej, które już wprowadziły amerykańskie spółki naftowe.

Wczorajsza sesja pokazała, że inwestorzy są gotowi wykorzystać obecnie jakikolwiek pretekst, aby ruszyć ceny ropy w górę. To sprawia, że perspektywy dla cen tego surowca są coraz lepsze. Poziom 20 USD za baryłkę w przypadku ropy WTI pozostaje kluczowym technicznym i psychologicznym wsparciem.

Ropa naftowa: czy to początek większych zwyżek?  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Powrót cen złota do zwyżek.

Po słabym początku tygodnia (i słabej końcówce marca), notowania złota powróciły do zwyżek. Początek kwietnia przyniósł powrót notowań złota ponad barierę 1600 USD za uncję i dotarcie do obecnych poziomów, czyli rejonu 1630 USD za uncję.

Pozytywnym sygnałem w przypadku notowań złota jest fakt, że obecnie rosną one mimo niesprzyjającej sytuacji na rynku walutowym, czyli umacniającego się dolara. To pokazuje, że złoto staje się coraz atrakcyjniejszą opcją lokowania aktywów dla wielu inwestorów, obawiających się recesji oraz działań banków centralnych.

Sytuacja fundamentalna sprzyja wzrostom notowań złota w perspektywie kilku najbliższych miesięcy. Z technicznego punktu widzenia, kluczowym poziomem oporu pozostają okolice 1700 USD za uncję. Dopiero jego przebicie w górę otworzy notowaniom złota drogę do dalszych zwyżek.

Ropa naftowa: czy to początek większych zwyżek?  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk