• Sklep
  • Odbierz prezent
Ropa coraz droższa
Z artykułu dowiesz się:

-dlaczego cena ropy rośnie
-jak wyglądają prognozy dla ropy naftowej

W trakcie środowej sesji baryłka ropy osiągnęła cenę sięgającą powyżej 50$ pierwszy raz od ponad 7 miesięcy, podwyżka ceny napędzana była głównie przekonaniem o tym, że kurczące się zapasy ropy wzmogą popyt na surowiec.

Losowe wydarzenia na świecie, takie jak pożary w Kanadzie oraz działania zbrojne na terenach wydobywczych w Nigerii sprawiły, że w tym miesiącu zapasy ropy kurczyły się o prawie 4 miliony baryłek dziennie. Pomimo tymczasowości tych zdarzeń, przyczyniły się one do spadku znacznej przewagi podaży nad popytem, z którym przemysł wydobywczy borykał się prawie od dwóch lat.

Główny analityk surowcowy SEB, Bjarne Schieldrop stwierdził: „Zdecydowanie zaczynamy wychodzić z nadwyżki, w której rynek tkwił mniej więcej od połowy 2014 roku. Nadwyżka potrwa jeszcze około 6 miesięcy, po czym rynek wróci do równowagi. W ostatnim czasie widzieliśmy wiele spadków, szczególnie na rynkach wschodzących, jednakże cena ropy dalej rosła, co tylko utwierdza nas w przekonaniu, że to sytuacja fundamentalna na rynku ropy jest tego powodem, nie zaś czynniki zewnętrzne”.

Potwierdzają to wtorkowe dane o zapasach ropy w Stanach Zjednoczonych, które w zeszłym tygodniu spadły o 5.1 miliona baryłek (dwa razy więcej niż wynosiła prognoza), do poziomu 536.8 miliona baryłek. Po części ten stan rzeczy spowodowany był zaniżonym importem np. z Kanady, która borykała się z pożarami. Dużą zasługę przypisuje się tu także rosnącej w siłę gospodarce USA, w której rośnie zapotrzebowanie na paliwo.

Obecnie inwestorzy oczekują kolejnych danych dotyczących zapasów (każda środa o 16:30), żeby zyskać potwierdzenie obecnej tendencji.

 


Piotr Cichorski

Niezależny trader. Inwestuje wyłącznie intraday'owo, koncentrując się głównie na scalpingu. Swoje inwestycje opiera przede wszystkim na reakcjach cen na publikacje makroekonomiczne. Na rynku Forex od 2010 roku.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk