• Sklep
  • Odbierz prezent
Ropa - Chiny zaimportowały rekordowe ilości

Kolejne spotkanie komitetu technicznego i monitorującego krajów OPEC+ odbędzie się w Baku w Azerbejdżanie w dniach 17-18 marca, gdzie delegacje będą debatować nad obecnym porozumieniem dotyczącym cięcia produkcji i sprawdzać, czy jest ono realizowane zgodnie z założeniami.

 Następnie po tym spotkaniu kolejne odbędzie się w Wiedniu w dniach 17-18 kwietnia. W stolicy Austrii będzie mieć miejsce dyskusja na temat potrzeby przedłużenia obecnego porozumienia odnośnie zmniejszenia produkcji powyżej wstępnie ustalonych 6 miesięcy. Pod koniec ubiegłego roku kraje OPEC+ ustaliły, że od pierwszego miesiąca 2019 produkcja czarnego złota zmniejszy się o 1,2 mln baryłek dziennie w podziale na 800 tys. baryłek z krajów OPEC i 400 tys. dla krajów spoza OPEC.

Saudyjski Minister do spraw ropy zaznaczył, że Rosja swoje cięcia wdraża wolniej niż tego oczekiwano. Według Ministra Energii wydobycie jest obecnie o 30 mln baryłek niższe niż w październiku, a będzie o 50 mln baryłek dziennie niższe w styczniu. Rosja zawsze podkreślała, że wdrożenie cięć będzie stopniowe, podobnie jak to miało miejsce przy pierwszym porozumieniu w 2017 roku.

W kontekście możliwego pogłębienia cięć warto zwrócić uwagę na ostatnie dane handlowe z Chin, które mogą zacząć zgłaszać mniejszy popyt na surowiec w tym roku. Państwo Środka w grudnia zaimportowało 10,35 mln b/d, przy 7,97 mln b/d w grudniu 2017. Import w całym roku wzrósł o nieco ponad 10 proc. w ujęciu rocznym, co średnio daje 9,28 mln b/d za 2018 rok – jest to rekordowy import. Prawdopodobnie, obserwując chińskie dane, dynamika ta będzie maleć w tym roku, co może wpływać na nadpodaż surowca na rynku, a to z kolei może przełożyć się na dalsze decyzje producentów.

 

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk