• Sklep
  • Odbierz prezent
Ropa blisko najwyższych poziomów od czterech miesięcy

Notowania baryłki ropy WTI od końca lutego poruszają się w konsolidacji między poziomem 55,30 USD a 58,00 USD. To właśnie górne ograniczenie tego przedziału wahań jest obecnie testowane, co oznacza, że od początku roku czarne złoto podrożało o ponad 26 proc. Jest to zatem, z popularnych rynków, kontrakt drożejący najbardziej, wyprzedzający nawet pallad z zyskiem 25 proc. i amerykańskie indeksy giełdowe z Nasdaq 100 na czele z zyskiem 14 proc. od początku roku.

Ostatnio na rynku ropy pojawiły przepychanki między Trumpem, a OPEC+, gdzie prezydent USA nie życzy sobie dalszego wzrostu cen, co chwilowo zbiło notowania, a z kolei Arabia Saudyjska poinformowała o zamiarach dalszych cięć produkcji. Natomiast Rosja zobligowała się do systematycznego respektowania porozumienia i zmniejszania wydobycia w czasie.

1

Produkcja OPEC, jak widać na powyższym wykresie, spada jak kamień od końca 2018 roku, co zdecydowanie wywarło presję na wzrost cen ze względu zmniejszenie podaży. Niemniej jednak rynek bilansował trochę wzrost produkcji z USA, ale na krótko, bo Stany Zjednoczone zmniejszyły prognozę produkcji po raz pierwszy od sześciu miesięcy ze względu na zmniejszenie aktywności nowych odwiertów.

Mimo, że oczekuje się nowych

rekordów w produkcji ropy w USA, to EIA obniżyła prognozę na 2019 r. do 12,3 mln baryłek dziennie, co oznacza spadek o 110 000 w relacji do poprzedniej prognozy. W 2020 r. oczekuje się, że produkcja osiągnie 13,03 mln baryłek dziennie, czyli mniej o 170 000 niż poprzednia prognoza.

Takie informacje również mogą być korzystne dla kupujących kontrakty na ropę naftową i liczących na kontynuację dobrej passy od początku roku.

1

Wykres notowań ceny baryłki ropy WTI. Źródło: platforma Conotoxia.

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk