• Odbierz prezent
Ten producent zapowiada gigantyczną falę zwolnień

Sektor motoryzacyjny na świecie znajduje się pod coraz większą presją. Brak popytu na nowe samochody skutkuje redukcją zatrudnienia i cięciami kosztów. Tak jest też w przypadku brytyjskiego Rolls-Royce’a, który planuje zwolnić etat 9 000 swoich pracowników!

O tym, że przemysł samochodowy ma się coraz gorzej wiemy między innymi z danych napływających z największego eksportera w naszym regionie – Niemiec. W kwietniu obniżył się między innymi wskaźnik rejestracji nowych samochodów (-61%, o którym pisaliśmy w tym artykule.

Niemieckie koncerny motoryzacyjne przeżywają głęboki kryzys, podobnie jak i ich brytyjscy konkurenci. Rolls-Royce oprócz działalności produkcji samochodów zajmuje się także produkcją silników dla przemysłu lotniczego. I to właśnie tej działalności mają dotyczyć cięcia kosztów.

Rolls-Royce planuje zaoszczędzić 1,3 mld funtów

Rolls-Royce Holdings PLC podał w środę do informacji, że planuje zredukować 9 000 miejsc pracy, z 52 000 na świecie, w ramach poważnej restrukturyzacji. RR przygotowuje się na okres zmniejszonego popytu ze strony klientów z branży lotniczej i kosmonautycznej z powodu pandemii wirusa.

Brytyjski producent silników lotniczych powiedział, że proponowana reorganizacja ma przynieść roczne oszczędności w wysokości ponad 1,3 mld funtów, a jej koszt wyniesie około 800 mln funtów. Wypływy gotówki związane z restrukturyzacją będą miały miejsce w latach 2020-2022, powiedziała spółka.

Restrukturyzacja dotyczyć będzie działalności związanej z przemysłem lotniczym

Rolls-Royce powiedział, że proponowana reorganizacja wpłynie głównie na jej działalność w sektorze lotnictwa cywilnego. Spółka stwierdziła, że jej działalność w zakresie systemów energetycznych i ITP Aero jest negocjowana i stopniowo wdrażane są środki mające na celu zaradzić obecnej sytuacji.

Restrukturyzacja jest uzupełnieniem działań podjętych przez Rolls-Royce'a w celu wzmocnienia jego odporności finansowej i zmniejszenia wydatków gotówkowych w 2020 roku w związku z pandemią i ma na celu zajęcie się średnioterminowymi zmianami strukturalnymi w ramach przygotowań do załamania działalności na komercyjnym rynku lotniczym - powiedziała spółka.

„Rządy na całym świecie robią, co w ich mocy, aby pomóc przedsiębiorstwom w krótkiej perspektywie czasowej, ale musimy reagować na warunki rynkowe w perspektywie średnioterminowej, dopóki świat lotnictwa nie zacznie znów latać na dużą skalę, a rządy nie zastąpią trwałego popytu klientów, którego po prostu nie ma” - powiedział dyrektor naczelny Warren East.

Notowania RR

Kapitalizacja firmy wynosi obecnie 5,2 mld funtów, zatem planowane zaoszczędzenie 1,3 mld funtów wydaje się dobrą dla firmy perspektywą. Ceny akcji RR (ticker: RR.UK) załamały się drastycznie na przełomie lutego i marca. Rynek zdyskontował zawczasu złe wyniki finansowe firmy związane z przestojem branży lotniczej, a także motoryzacyjnej. Jeszcze na początku tego roku pojedyncza akcja spółki kosztowała około 670 funtów – obecnie nieco ponad 270.

FXMAG akcje ten producent zapowiada gigantyczną falę zwolnień rolls-royce  przemysł lotniczy  spółki motoryzacyjne  rynek akcji 1

 


Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk