• Odbierz prezent
Rodzaje korekt

Zadaniem inwestora, który chce zarobić na rynku jest dołączenie się do panującego trendu. Zgodnie z maksymą "Trend i is you firend" inwestor powinien umieć określić koniec korekty. Aby określić koniec ruchu korekcyjnego trzeba na początek poznać i rozróżniać rodzaje korekt z jakimi możemy się na rynku spotkać. Jest to pierwszy krok do wyznaczenia poprawnego kierunku.

Na rynku możemy spotkać następujące układy korekcyjne:

- korekta pędząca


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

- korekta prosta

- korekta płaska

- korekta nieregularna

 

Poniżej krótko opiszę rodzaje korekt oraz pokażę jak wyglądają one na historycznym wykresie.

Korekta pędząca

Korekta pędząca pojawia się najczęściej w silnych trendach. Mamy wtedy do czynienia z długimi impulsami i stosunkowo krótkimi ruchami korekcyjnymi. Korekta pędząca składa się z 3 fal. Fale oznaczyłem odcinkami. Pierwsza fala to fala AB, druga fala - BC, trzecia fala - CD. Korekta pędząca charakteryzuje się tym, że wierzchołek C wybija wierzchołek A. Wierzchołek D nie może wybić wierzchołka B!

 

Wykres 1. Przykład korekty pędzącej w trendzie wzrostowym

korekta pędząca

 

Wykres 2. Przykład korekty pędzącej w trendzie spadkowym

korekta pędząca

 

Korekta prosta

Korekta prosta również składa się z 3 fal. Tak samo jak w przypadku korekty pędzącej fale podzieliłem na odcinki. Pierwsza fala - AB, druga - BC i trzecia CD. Korekta prosta charakteryzuje sie tym, że wierzchołek C nie wybija wierzchołka A oraz tym, że punkt D musi wybić wierzchołek B.

Wykres 3. Przykład korekty prostej w trendzie wzrostowym

korekta prosta

 

Wykres 4. Przykład korekty prostej w trendzie spadkowym

korekta prosta

 

Korekta płaska

Korekta płaska charakteryzuje się tym, że wierzchołki C oraz D zawierają się w odcinku AB. Inaczej mówiąc wierzchołek C nie może wybić punktu A, natomiast wierzchołek D nie wybija punktu B.

Wykres 5. Przykład korekty płaskiej w trendzie wzrostowy

korekta płaska

 

Wykres 6. Przykład korekty płaskiej w trendzie spadkowym

korekta płaska

 

Korekta nieregularna

Najcięższym przykładem jest korekta nieregularna. W przypadku tego układu najtrudniej wyznaczyć jej potencjalny koniec. Charakteryzuje się ona tym, że wierzchołek C wybija punkt A oraz wierzchołek D wybija punkt B.

Wykres 7. Przykład korekty nieregularnej w trendzie wzrostowym

korekta nieregularna

 

Wykres 8. Przykład korekty nieregularnej j w trendzie spadkowym

korekta nieregularna

 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk