• Sklep
  • Odbierz prezent
Richard Fisher: Za spadki na giełdach odpowiedzialny jest FED
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego za obecne spadki na amerykańskich giełdach odpowiedzialny jest FED

- W jaki sposób FED wywowłał "efekt bogactwa"

Były prezes oddziału Rezerwy Federalnej w Dallas w wywiadzie dla CNBC przyznał, że obecna sytuacja na rynkach akcji, to efekt polityki monetarnej USA z ostatnich lat. Według niego FED celowo napompował ogromną hossę, aby wywołać iluzję efektu bogactwa. Teraz rynek musi odreagować po anormalnych wynikach, których przyczyną była polityka FED-u.

 

Richard Fisher urząd prezesa Rezerwy Federalnej oraz członka Federalnego Komitetu Otwartego Rynku sprawował w okresie od kwietnia 2005 do marca 2015. Ponadto jest on znanym amerykańskim ekonomistą, cytowanym na całym świecie.

 

Wywołanie efektu bogactwa

„To, co zrobił Fed – i ja byłem tego częścią – to było sfinansowanie ogromnej zwyżki na rynku mającej na celu wywołanie efektu bogactwa” - powiedział w środę Fisher, w wywiadzie dla telewizji CNBC.

Zaobserwować można, że od czasów kryzysu gospodarczego do zeszłego roku (lata 2009 do 2015) mieliśmy do czynienia z ciągle wzrastającą hossą na rynkach akcji, giełdy notowały ponadprzeciętne zyski, a optymistycznie nastawieni akcjonariusze cieszyli się swoim bogactwem i konsumowali coraz więcej. Nikt jednak nie pytał o przyczyny takiej sytuacji. Pytania pojawiły się dopiero teraz, w obliczu ubiegłorocznych spadków na Wall Street i nikt zapewne nie obwiniłby za to FED-u, gdyby nie wypowiedź jednego z decydentów. Fisher bez ogródek mówi, że spadki na Wall Street nie są skutkiem sytuacji w Chinach, ale efektem decyzji Rezerwy Federalnej, która zdecydowała się na skończenie ze skrajnie luźną polityką monetarną.

 

Potrojenie indeksu S&P500 w latach 2009-2015

Wprowadzenie tzw. polityki quantitative easing przez FED w latach pokryzysowych wiązało się z utrzymywaniem stóp procentowych w okolicach zera oraz wpompowaniem w rynki finansowe około 3,6 bln dolarów w postaci trzech rund "luzowania ilościowego". Taka polityka pieniężna spowodowała niemal potrojenie się wartości indeksu S&P500 w latach 2009 - 2015, co obrazuje poniższy wykres.

 

FXMAG forex richard fisher: za spadki na giełdach odpowiedzialny jest fed 1Źródło: bankier.pl

 

Konieczność skończenia z "luzowaniem ilościowym"

Richard Fisher przyznaje, że nie ma już możliwości kontynuacji luźnej polityki monetarnej przez Rezerwę Federalną, on sam, jako jeden z nielicznych członków FOMC, zauważył to już przed trzecią rundą QE, decydując się na zagłosowanie przeciw większości Komitetu. W grudniu 2014 nawoływał do szybszej decyzji w sprawie podwyższenia stóp procentowych. FED jednak podjął taką decyzję dopiero w grudniu 2015. Na pytanie dziennikarza CNBC, o to czy: "w razie ostrej korekty przyjdziecie tu i przeprosicie za to, że zbyt mocno napompowaliście rynek?", Fisher odpowiada, że "Były powody, aby to zrobić".

 

Kto jest odpowiedzialny za obecne spadki na giełdach?

Ubiegłoroczne decyzje FED-u nie mogły nie odbić się echem na rynkach. Decyzja Rezerwy Federalnej o skończeniu z "luzowaniem ilościowym" to swoisty zwrot w polityce monetarnej państwa odgrywającego ogromną rolę w gospodarce światowej, a więc potrzeba czasu aż rynki się dostosują i wszystko znów wróci co normy. Jedno jest pewne, czas siedmioletniej hossy dobiega końca, a gospodarka wchodzi w nowy cykl.

 

Źródło informacji: bankier.pl


Anna Hałas

Absolwentka ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Zainteresowana teorią finansów behawioralnych oraz sytuacją na rynku paliw kopalnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk