• Odbierz prezent
Reżyser Wiedźmina 3 był blisko doprowadzenia do absolutnej paniki na kursie CD PROJEKT! Notowania GPW
fot. freepik.com

Ten artykuł jest również dostępny w formie podcastu

Podcast: Arbitraż - czyli zysk bez ryzyka

Na temat arbitrażu na rynkach finansowych można spojrzeć z wielu perspektyw. Choćby jako narzędzie "uefektywniające" rynki, czy jako strategia pozbawiona ryzyka. Czym jest arbitraż? Jaką rolę pełnią na rynkach arbitrażyści?
Słuchaj

Europa negowała w środę wtorkowy atak niepokoju i niemal nigdzie nie udało się to tak dobrze, jak w Polsce. Główne indeksy na kontynencie rosły od 1,4% (FTSE MiB) do 2,1% (DAX). Janet Yellen, przestraszona zapewne przypisaną w dużej części jej słowom (naszym zdaniem błędnie) wtorkową przeceną, właściwie się z nich wycofała, ale odrodzenie pozytywnego sentymentu trudno przypisać jakiemuś konkretnemu czynnikowi poza wciąż napływającymi solidnymi raportami za 1Q2021.

WIG20 wzrósł o 2,2%,

mWIG40 o 0,6%, a sWIG80 o 0,4%. Bohaterami sesji były spółki odzieżowe, CCC i LPP, notujące wzrosty o odpowiednio 13,3% i 10,7% po szacunkowych wynikach za 1Q2021, bardzo dobrych, ale niekoniecznie uzasadniających aż tak euforyczną reakcję. Największą pozytywną kontrybucję wniósł drożejący o 6% KGHM. Jedynym poważnym obciążeniem dla indeksu był CD Projekt, taniejący o 4,4% po informacjach o odejściu Konrada Tomaszkiewicza (reżyser Wiedźmina 3) ze spółki. W handlu porannym przez moment wydawało się, że dojdzie do absolutnej paniki na akcjach producenta gier, ale poniżej poziomu 160 zł ujawnił się silny popyt.

S&P500 wzrosło wczoraj o skromne 0,1%,

a NASDAQ spadł o 0,4%. Gorsze od oczekiwań okazały się dane ADP z amerykańskiego rynku pracy, wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym wyniósł w kwietniu 742 tys. (konsensus: 872 tys.). Nie jest to najlepszy prognostyk przed piątkiem, gdy od raportu BLS oczekiwano niemal miliona nowych miejsc pracy. W dobie obaw o przegrzewanie się gospodarki i narastające ryzyko przeformułowania retoryki Fed potencjalne efekty niespodzianek w którąkolwiek ze stron mogą mieć jednak mało intuicyjny wpływ na giełdy.

Dzisiejsza sesja zapowiada się na spokojniejszą,

pomimo lekko pozytywnych wskazań kontraktów futures i wzrostów w Azji nie można jednak wykluczyć perturbacji. Wyniki podadzą dziś Volkswagen i Anheuser Busch-InBev, ciekawe może okazać się posiedzenie Banku Anglii, który bywa prekursorem w reakcjach analogicznych instytucji w innych krajach rozwiniętych na zmiany otoczenia rynkowego. Wzmianki o ewentualnym zacieśnieniu polityki monetarnej mogłyby zachwiać nienaturalnie spokojnym ostatnio rynkiem długu.

 


Kamil Cisowski

Absolwent Wydziału Nauk Ekonomicznych oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada licencję Maklera Papierów Wartościowych oraz tytuł CFA. Karierę rozpoczął w 2008 r., a doświadczenie zdobywał w Departamencie Skarbu Raiffeisen Bank Polska, w Domu Maklerskim X-Trade Brokers oraz w PKO Banku Polskim. Od września 2015 r. w MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk