• Odbierz prezent
Rezygnacja z PPK. Czy warto wypisać się z Pracowniczych Planów Kapitałowych? Jak zrobić to skutecznie? Deklaracja, konsekwencje, ryzyko

Już 77% Polaków wypisało się z PPK. Ale czy słusznie? Czy warto dołączyć do tej grupy? A jeśli tak, to jak to zrobić i skutecznie zrezygnować z Pracowniczych Planów Kapitałowych? Dziś postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Z artykułu dowiesz się:

 • jak wypisać się z PPK,
 • czy opłaca się rezygnować z  Pracowniczych Planów Kapitałowych,
 • czy PPK to drugie OFE.

Czy warto się z PPK wypisać? Po co ono w ogóle powstało?

Trudno nie zgodzić się z jednym – Polacy nie mają zaufania do tego, co jest odgórnie przez polityków zarządzane, czy obiecywane. W ocenie 57 proc. respondentów politykom nie można ufać. Zaufanie w polityków pokłada co czwarty pytany (25 proc.). Co dziewiąty (11 proc.) nie ma zdania. Ponadto niemal połowa badanych (49 proc.) uważa, że większość polityków  "nie zna spraw, o których mówi”. Przeciwne zdanie ma 32 proc.

Trudno więc się dziwić, że wiele osób po prostu nie ufa słowom rządzących,

którzy mówią, że środki na PPK są bezpieczne i nie grozi nam drugie OFE. Ktoś nagle mówi nam, że część naszego wynagrodzenia pracodawca będzie wysyłał na jakieś inne konto, gdzie co prawda trafiać jeszcze mają jakieś inne bonusy, ale zero-jedynkowo patrząc, na mój rachunek bieżący od teraz wpływa o 2% mniej pieniędzy niż dotychczas…

Wcześniejsza wypłata

Oczywiście po te pieniądze można sięgnąć wcześniej – stracimy wtedy bonusy, które dodało nam państwo i 30% dodatków od pracodawcy. Odzyskamy jednak nasze 2% i część bonusu, który wpłacił podmiot nas zatrudniający – po szczegóły zapraszam do poprzedniego odcinka, tam szerzej opisałem procedurę wypłaty. Dodam jeszcze, że możemy też potraktować PPK jako podwyżkę i co miesiąc przelewać sobie środki na konto. Tak jak wspomniałem – stracimy część bonusów, ale zyskamy kawałek tego, co nadpłaca pracodawca.

Czy PPK to drugie OFE?

W przeciwieństwie do OFE, ustawa o PPK mówi jednak wyraźnie, że środki tam zgromadzone należą do nas. I oczywiście, ktoś mógłby powiedzieć, że to jest kwestia zmiany partii, ktoś zaraz coś podpisze, przepchnie po cichu i zabierze nam pieniądze. Oczywiście, jest taka opcja, chociaż moim prywatnym zdaniem mało prawdopodobna. Ale dla ścisłości przypomnijmy – OFE powstały w 1999 i miały pozwalać na gromadzenie środków pieniężnych na emeryturę w II filarze. Już w 2011 zaczęło się wygaszanie OFE – wtedy rozdzielono wpłacane na nie pieniądze, które częściowo trafiały do ZUSu. Trzy lata później, w 2014 do ZUSu trafiło 51,5% zgromadzonych przez OFE środków, czyli 153 miliardy złotych. Rok później Trybunał Konstytucyjny orzekł, że pieniądze pochodzące ze składek ubezpieczeniowych, także te gromadzone w ramach OFE, są w sensie konstytucyjnym środkami publicznymi, a nie prywatnymi oszczędnościami ubezpieczonych.

Czy więc PPK mogą podzielić los Otwartych Funduszy Emerytalnych?

Moim zdaniem to mało prawdopodobne. Ale to, że szansa na coś jest mała, nie oznacza, że to się nie wydarzy. Wystarczy przypomnieć sobie co stało się na Cyprze. Tamtejszy rząd starając się załatać dziurę w budżecie sięgnął po ulokowane przez obywateli na kontach bankowych oszczędności. Oczywiście nie zabrano ich całych, ale nałożono jednorazowy podatek. Czy grozi nam taka sama sytuacja? To wielce nieprawdopodobne, ale jak widać – nie niemożliwe.

Jasne jest, że wydarzenia które miały miejsce wokół OFE odcisnęły spore piętno i polacy po prostu nie ufają długoterminowym formom oszczędzania. Warto też zaznaczyć, że PPK jest bardzo świeżą opcją, co też może budzić nieufność. Trzeba jednak pamiętać o jeszcze jednym przykrym fakcie – Polacy nie oszczędzają! Ostatnie badania mówią nam, że blisko jedna czwarta (24%) Polaków nie posiada obecnie żadnych oszczędności. Więcej niż co dziesiąta (11,5%) osoba trzyma na czarną godzinę kwotę mniejszą niż 1 tys. zł.  Wiemy też, że na emeryturę z pierwszego filaru nie możemy liczyć – dlatego coś w stylu PPK musiało powstać.

Żeby było jasne – nie uważam, że PPK jest idealne

Nie jestem fanem tego, że co roku mamy w jego ramach dostawać „od państwa” bonus pieniężny. Nikomu chyba nie trzeba mówić, że państwo swoich pieniędzy nie ma – lepsza byłaby tu jakaś ulga podatkowa, ale jeśli takowej szukacie, to polecam zapoznać się z moim odcinkiem na temat IKZE.

Ktoś może chcieć wypisać się z PPK, bo nie do końca ufa temu,

jak te pieniądze będą inwestowane. Z kolei zwolennicy PPK powiedzą, że jest tu spory swego rodzaju „margines”. Bo oprócz tego, że inwestowane są twoje pieniądze, w postaci dwuprocentowego wycinka pensji, to do tego w ruchu jest również bonus od pracodawcy i państwa. I można założyć, że dzięki temu raczej na pewno będziesz na plusie.

Jak skutecznie wypisać się z PPK?

Jeśli uważasz, że lepiej zarządzisz dwoma procentami swojej wypłaty, nie chcesz bonusu od państwa i dopłaty od pracodawcy, albo po prostu nie ufasz temu systemowi, to możesz się z niego oczywiście wypisać. Aby to zrobić, będziesz musiał złożyć odpowiednie oświadczenie swojemu pracodawcy. Ten musi w ciągu tygodnia przekazać je instytucji finansowej odpowiedzialnej za prowadzenie PPK w waszej firmie.

Deklaracja taka jest dość prosta

jej wzór znajdziecie w sieci – zawieramy w niej imię, nazwisko, pesel, numer dowodu, nazwę pracodawcy i nasze oświadczenie, że chcemy z PPK odejść. Niestety deklarację taką musimy ponawiać co cztery lata – w przeciwnym wypadku będziemy ponownie automatycznie zapisywani do PPK. Automatyczne dopisywanie do systemy startuje 1 kwietnia 2023, kolejne 1 kwietnia 2027 i tak dalej co cztery lata.

O zbliżającym się terminie dopisania do PPK poinformować cię powinien pracodawca,

który następnie będzie musiał cię dopisać, chyba, że ponowisz swoją rezygnację z uczestnictwa. Warto też wrzucić sobie w kalendarzu przypomnienie, aby upewnić się, że pracodawca nie prześpi momentu, w którym powinien nas powiadomić.

Czy opłaca się wypisać z PPK?

Na koniec sięgniemy do kalkulatora i postaramy się policzyć na ile moglibyśmy z PPK liczyć, gdyby wszystko odbywało się zgodnie z planem.
Załóżmy, że przystępujemy do nich w wieku 25 lat i zarabiamy w okolicach średniej krajowej, czyli 5300zł brutto, oraz my i pracodawca odprowadzamy minimalne składki. Zakładamy też, że nasze zarobki będą w skali roku powiększały się o 2,8%, a roczna stopa zwrotu wyniesie 3,5%. Po ukończeniu 60 roku życia chcemy dostać 25% zgromadzonego kapitału, a resztą co miesiąc zasilać swoją emeryturę, rozkładając środki na 120 rat. 

Przypomnijmy, że środki deponowane w PPK inwestowane są na rynkach kapitałowych

Zarządza nimi instytucja wybrana przez pracodawcę – ustawa określa w jaki sposób może twoimi środkami zarządzać. Sposób inwestowania jest dostosowany do tego ile masz lat, abyś zaraz przed emeryturą nie stracił zbyt wiele w przypadku giełdowej bessy. Im bliżej końca pracy jesteś, tym w bardziej bezpieczne aktywa lokowany jest twój kapitał.

Wracając do naszego przykładu. Przez cały ten okres na naszym koncie łącznie uzbiera się aż 235 392 zł.
Mówię aż, bo środki, które pochodzą z dwuprocentowego wycinka naszej wypłaty to „zaledwie” 73 994 zł.

FXMAG finanse osobiste rezygnacja z ppk. czy warto wypisać się z pracowniczych planów kapitałowych? jak zrobić to skutecznie? deklaracja, konsekwencje, ryzyko najlepszy portfel emerytalny ppk pracownicze plany kapitałowe jak się wypisać jak zrezygnować z ppk czy warto wyjść z ppk ile można zarobić w ppk czy ppk to drugie ofe ppk logowanie ustawa o ppk ppk informacja dla pracowników wzór rezygnacja z ppk ppk kalkulator ppk czy warto pko tfi ppk deklaracja rezygnacji z ppk jak zrezygnować z ppk deklaracja o rezygnacji z ppk ppk od kiedy ppk zasady moje ppk kalkulator ppk ile procent ppk kalkulator gov ppk forum co to jest ppk ppk jak sprawdzić stan konta ppk w budżetówce od kiedy ppk jak zrezygnować jak wypłacić pieniądze z ppk do kiedy można zrezygnować z ppk ppk jak się wypisać co to jest ppk i którzy pracodawcy będą musieli je tworzyć ppk do kiedy rezygnacja ppk rezygnacja do kiedy ppk rezygnacja co z pieniędzmi do kiedy rezygnacja z ppk rezygnacja z ppk druk ppk rezygnacja pdf moje ppk rezygnacja ppk rezygnacja po roku ppk rezygnacja wniosek ppk co ile rezygnacja ppk rezygnacja gdzie złożyć ppk czy warto rezygnować jak inwestuje ppk inflacja wskaźnik inflacyjny bessa i hossa 1

Pracodawca dorzucił niecałe 55 000zł, a państwo prawie 9000. Całość wypracowała przez lata 122 838 zł czystego zysku.

FXMAG finanse osobiste rezygnacja z ppk. czy warto wypisać się z pracowniczych planów kapitałowych? jak zrobić to skutecznie? deklaracja, konsekwencje, ryzyko najlepszy portfel emerytalny ppk pracownicze plany kapitałowe jak się wypisać jak zrezygnować z ppk czy warto wyjść z ppk ile można zarobić w ppk czy ppk to drugie ofe ppk logowanie ustawa o ppk ppk informacja dla pracowników wzór rezygnacja z ppk ppk kalkulator ppk czy warto pko tfi ppk deklaracja rezygnacji z ppk jak zrezygnować z ppk deklaracja o rezygnacji z ppk ppk od kiedy ppk zasady moje ppk kalkulator ppk ile procent ppk kalkulator gov ppk forum co to jest ppk ppk jak sprawdzić stan konta ppk w budżetówce od kiedy ppk jak zrezygnować jak wypłacić pieniądze z ppk do kiedy można zrezygnować z ppk ppk jak się wypisać co to jest ppk i którzy pracodawcy będą musieli je tworzyć ppk do kiedy rezygnacja ppk rezygnacja do kiedy ppk rezygnacja co z pieniędzmi do kiedy rezygnacja z ppk rezygnacja z ppk druk ppk rezygnacja pdf moje ppk rezygnacja ppk rezygnacja po roku ppk rezygnacja wniosek ppk co ile rezygnacja ppk rezygnacja gdzie złożyć ppk czy warto rezygnować jak inwestuje ppk inflacja wskaźnik inflacyjny bessa i hossa 2


Oczywiście, gdyby co roku 2% wartości zjadała nam inflacja, to środki będą warte na dziś około 165 000zł

To oczywiście optymistyczne założenia, wedle których nie przyjdzie reforma, upaństwawiająca pieniądze zebrane na PPK, że nasze wynagrodzenie będzie rosło i że nie spadnie na nas wielki meteoryt. To, czy w PPK zostaniecie, niech będzie jedynie waszą, kierowaną chłodnymi kalkulacjami decyzją.

 
Paweł Olszowik

Prowadzący cyklu "Najlepszy portfel emerytalny", zawodowo związany z mediami twórca internetowego wideo. Prywatnie inwestor indywidualny, miłośnik oszczędzania, motoryzacji i nowych technologii.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk